LUNDBECKFONDEN
Stamdata
Navn | LUNDBECKFONDEN |
Adresse | Scherfigsvej 7, 2100, København Ø |
Stiftelsesdato | 4. mar. 1954 |
Antal | 39 / 35 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://lundbeckfonden.com/ |
| lundbeckfonden | |
| @lundbeckfonden | |
| lundbeckfonden | |
Momsregistreret | |
Branche | Trusters aktiviteter (643200) |
Navn | LUNDBECKFONDEN |
Adresse | Scherfigsvej 7, 2100, København Ø |
Stiftelsesdato | 4. mar. 1954 |
Antal | 39 / 35 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://lundbeckfonden.com/ |
| lundbeckfonden | |
| @lundbeckfonden | |
| lundbeckfonden | |
Momsregistreret | |
Branche | Trusters aktiviteter (643200) |
Hold øje med LUNDBECKFONDEN
Beskrivelse
Lundbeckfonden er en fond, der støtter sundhedsvidenskabelig forskning, uddeler bevillinger og priser og investerer i healthcare-virksomheder, life science-virksomheder og kommercialisering af biotek.
Lundbeckfonden støtter sundhedsvidenskabelig forskning med over 500 mio. kr. årligt, uddeler bevillinger og priser til forskere og virksomheder, investerer i healthcare-virksomheder og forvalter fondens midler. Gennem Lundbeckfonden BioCapital investerer fonden i life science-virksomheder og understøtter omsætningen og kommercialiseringen af videnskabelige opdagelser.
Produkter & services
forskningsbevillinger · forskningspriser · venturekapitalinvesteringer · egenkapitalfinansiering · strategisk og operationel støtte til porteføljevirksomheder · forvaltning af aktiver
Brancher
sundhedsvidenskabelig forskning · healthcare-investeringer · biotekinvesteringer · life science
Kundetyper
forskere · virksomheder · life science-virksomheder · biotekvirksomheder · stiftere · ledelsesteams og bestyrelser
Analysis by AI ✨
Lundbeckfonden støtter sundhedsvidenskabelig forskning med over 500 mio. kr. årligt, uddeler bevillinger og priser og forvalter fondens midler. Gennem Lundbeckfonden BioCapital investerer fonden i life science-virksomheder og understøtter omsætning og kommercialisering af videnskabelige opdagelser.
Lundbeckfonden havde 39 medarbejdere og 35 årsværk i august 2026. I august 2025 var tallene 34 medarbejdere og 31 årsværk, en stigning på henholdsvis 5 og 4.
Fonden ejer 100 % af LUNDBECKFOND INVEST A/S. Investeringsselskabet ejer 66,67–89,99 % af H. LUNDBECK A/S og 33,33–49,99 % af ALK-ABELLÓ A/S.
Fondens nominelle kapital steg med 125 mio. kr. til 5,062 mia. kr. efter en beslutning den 26. marts 2026. En kapitalforhøjelse på 580 mio. kr. bragte kapitalen op på 4,937 mia. kr. efter en beslutning den 12. marts 2025.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
Strukturerede selskabstal er ikke tilgængelige i indberetningen. Koncernregnskabet vises i stedet.
| Regnskabsperiode | 2025kr. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 43.437.000.000 | |||||||
| Bruttofortjeneste | 27.559.000.000 | |||||||
| Resultat før skat | 7.865.000.000 | |||||||
| Årets resultat | 6.111.000.000 | |||||||
| Samlede aktiver | 102.587.000.000 | |||||||
| Egenkapital | 63.505.000.000 | |||||||
| Gns. ansatte | 27.632 | |||||||
2018–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Kontakt
Fra lundbeckfonden.com
| Kontakt | Telefon | |
|---|---|---|
| Christian EllingSenior Vice President, Managing Partner Lundbeckfonden BioCapital | — | c**@lundbeckfonden.comVis hele |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Christian Jesper Engvad Madsen | Roller Bestyrelse | TitlerSUPPLEANT |
| Henrik Sindal Jensen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Hossein Armandi | Roller Bestyrelse | TitlerSUPPLEANT |
| Katja Barnkob | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Michael Kjær | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Mikkel Helmer Nielsen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Morten Hummelmose | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Per Holm | Roller Bestyrelse | TitlerSUPPLEANT |
| Stefan Fyhn Gregersen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Svend Andersen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Søren Skou | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
| Thomas Mears Werge | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Lene Skole-Sørensen | Roller Direktion | TitlerADM. DIR. |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorLars Baungaard | RolleState Authorised Public Accountant | Fra21. apr. 2026 |
| PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorTorben Jensen | RolleState Authorised Public Accountant | Fra21. apr. 2026 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. dec. 1999 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra25. sep. 2015 |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| LFI Equity A/S | Ejerskab gennem | 100 % |
| LFI Silva Investments A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| H. LUNDBECK A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| LUNDBECK EXPORT A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| LUNDBECK PHARMA A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Bangs Torv, Herlev ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| FALCK A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| FALCK DANMARK A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Falck Global Assistance A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| FALCK HEALTHCARE A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| OBEL-LFI EJENDOMME A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Teglværkskajens Pier ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| ALK-ABELLÓ A/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| ALK-ABELLÓ NORDIC A/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Echo BidCo A/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Echo TopCo A/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Epoqe Pharma ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| SNIPR Biome ApS | 26,5–36,32 % | |
| Cresco Capital Services A/S | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Cytoki Pharma ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Ferrosan Medical Devices HoldCo ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Ferrosan Medical Devices MidCo ApS | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Axcel V K/S 2 | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| CN8 A/S | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| NMD Pharma A/S | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| QuantumCell ApS | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| SNIPR Holdings ApS | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| FLSMIDTH & CO. A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| FLSMIDTH A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| FLSMIDTH FINANS A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| iNotify ApS | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| Kvantify ApS | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| SLF ROMER XV ApS | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| WSA A/S | Ejerskab gennem | 7,5–13,33 % |
| PFC I - Debt ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Polaris Flexible Capital I K/S | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| FLSMIDTH INC | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |