STENBOGÅRD ApS
Stamdata
Navn | STENBOGÅRD ApS |
Adresse | Volderslevvej 147, 5260, Odense S |
Stiftelsesdato | 2. jan. 1992 |
Antal | 9 / 8 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Momsregistreret | |
Branche | Avl af smågrise (014610) |
Navn | STENBOGÅRD ApS |
Adresse | Volderslevvej 147, 5260, Odense S |
Stiftelsesdato | 2. jan. 1992 |
Antal | 9 / 8 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Momsregistreret | |
Branche | Avl af smågrise (014610) |
Hold øje med STENBOGÅRD ApS
Beskrivelse
STENBOGÅRD ApS driver produktion af slagtesvin, planteavl og el fra vindmøller og havde 9 medarbejdere og 8 årsværk i august 2026. I regnskabsåret 2024/25 faldt bruttoresultatet til 15,3 mio. kr. fra 37,7 mio. kr. i 2023/24, og årets resultat faldt til 7,5 mio. kr. fra 25,2 mio. kr.; regnskabsperioderne løber fra 1. juli til 30. juni. Lars Vestermark ejer 50–66,66 % af selskabet og har 100 % af stemmerettighederne. Jacob Vestermark ejer 33,33–49,99 %, og Andreas Vestermark ejer 5–9,99 %; begge er registreret med 0 % af stemmerettighederne.
Egen beskrivelse på virk.dk
Virksomhedens aktiviteter er produktion af slagtesvin, planteavl og el fra vindmøller.
Analysis by AI ✨
I regnskabsåret 2024/25 faldt bruttoresultatet til 15,3 mio. kr. fra 37,7 mio. kr. i 2023/24, og årets resultat faldt til 7,5 mio. kr. fra 25,2 mio. kr. Regnskabsperioderne løber fra 1. juli til 30. juni.
I august 2026 havde selskabet 9 medarbejdere og 8 årsværk.
Lars Vestermark ejer 50–66,66 % af selskabet og har 100 % af stemmerettighederne. Jacob Vestermark ejer 33,33–49,99 %, og Andreas Vestermark ejer 5–9,99 %; begge er registreret med 0 % af stemmerettighederne.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2024/251. jul. 2024 - 30. jun. 2025kr. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 15.298.781 | |||||||
| Driftsresultat | 9.962.450 | |||||||
| Resultat før skat | 9.153.857 | |||||||
| Årets resultat | 7.538.681 | |||||||
| Samlede aktiver | 253.571.838 | |||||||
| Egenkapital | 165.361.344 | |||||||
| Gns. ansatte | 8 | |||||||
2018–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Andy Jensen | Registreret som stifter2. jan. 1992 | Nuværende roller — | Ejerandel — |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Andreas Vestermark | Roller BestyrelseEJERREGISTER | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Jacob Vestermark | Roller BestyrelseEJERREGISTER | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Lars Vestermark | Roller BestyrelseDirektionEJERREGISTER | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • ADM. DIR. |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Velas I/S | Revisor— | Rolle— | Fra1. jan. 2026 |
| — | RevisorSvend Erik Westh Rasmussen | RolleRegistreret revisor | Fra1. jan. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel100 % | Fra11. maj 1995 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel0 % | Fra9. maj 2019 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel0 % | Fra9. maj 2019 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra8. apr. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra17. apr. 2012 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra3. aug. 2020 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra21. jan. 2020 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra1. jan. 2014 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Lars Vestermark | Ejerskab gennem Direkte | 50–66,66 % |
| Jacob Vestermark | Ejerskab gennem Direkte | 33,33–49,99 % |
| Andreas Vestermark | Ejerskab gennem Direkte | 5–9,99 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Komplementarselskabet Svinholtvej, Vejle Etape 1 ApS | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| Projekt Bendixminde I ApS | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| Svinholtvej, Vejle Etape 1 P/S | Ukendt ejerandel |