Stamdata
Navn | BACH & PEDERSEN FRAGT A/S |
Adresse | Engelsholmvej 39, 8940, Randers SV |
Stiftelsesdato | 9. okt. 1997 |
Antal | 140 / 132 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.bachogpedersen.dk/ |
| BPFRAGT | |
| bach-pedersen-fragt | |
Branche | Vejgodstransport (494100) |
Navn | BACH & PEDERSEN FRAGT A/S |
Adresse | Engelsholmvej 39, 8940, Randers SV |
Stiftelsesdato | 9. okt. 1997 |
Antal | 140 / 132 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.bachogpedersen.dk/ |
| BPFRAGT | |
| bach-pedersen-fragt | |
Branche | Vejgodstransport (494100) |
Hold øje med BACH & PEDERSEN FRAGT A/S
Beskrivelse
Bach & Pedersen Fragt A/S er en transport- og logistikpartner og servicevirksomhed, der tilbyder totalløsninger inden for national transport og logistik. Virksomheden har hovedkvarter i Randers og er en del af Danske Fragtmænd.
Virksomheden tilbyder kundespecifikke transport- og logistikløsninger, herunder national stykgodsdistribution, parti- og full load-transport i hele Danmark, kurertransport, transport af farligt gods og distribution af pakkeforsendelser.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets væsentligste aktivitet, har i lighed med andre år, været at drive transportvirksomhed samt anden beslægtet virksomhed. Hovedaktiviteten er at drive fragtruter, og udføre opgaver i forbindelse med godstransport.
Produkter & services
Kundekonkrete logistikløsninger · National stykgodsdistribution · Partigodstransport · Full load-transport · Dør-til-dør levering · Ekspresfragt · Langgodstransport · Transport af farligt gods · Kurertransport · Distribution af pakkeforsendelser · Palletransport · GeoPosition-sporing af forsendelser
Brancher
Transport og logistik · National godstransport · Godsdistribution
Kundetyper
Virksomheder · Virksomheder med store mængder gods · Virksomheder, der leverer varer til butikker og øvrige modtagere
Analysis by AI ✨
Regnskabet for 2025 viser en bruttofortjeneste på 90,4 mio. kr. og et resultat efter skat på 4,1 mio. kr. mod 2,7 mio. kr. i 2024. I august 2026 havde selskabet 140 medarbejdere og 132 årsværk.
To aktuelle legale ejerforhold begyndte 10. december 2025: Dybbøl & Co Holding ApS ejer 25–33,32 % af selskabet og har 25 % af stemmerettighederne, og JSJ & Co Holding ApS ejer ligeledes 25–33,32 % og har 25 % af stemmerettighederne. Begge ejerforhold er aktuelle pr. 30. oktober 2026.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 90.401.727 | |||||||||||
| Driftsresultat | 5.749.706 | |||||||||||
| Resultat før skat | 5.316.984 | |||||||||||
| Årets resultat | 4.116.083 | |||||||||||
| Samlede aktiver | 71.873.010 | |||||||||||
| Egenkapital | 27.975.524 | |||||||||||
| Gns. ansatte | 135 | |||||||||||
2014–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
Kandidat 2027 — mangler ét regnskabsår
Bruttoresultatet skal mindst være 162.336.000 kr. i regnskabsåret, der slutter 31. dec. 2026.
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Ove Pedersen | Registreret som stifter9. okt. 1997 | Nuværende roller — | Ejerandel — |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Carsten Dybbøl Pedersen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Henrik Smit | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
| Jakob Baier Kristensen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Torben Spanggaard Bach | Roller BestyrelseDirektionReelle ejere | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR • Reel ejer |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorFlemming Nielsen | Rolleregistreret revisor | Fra30. mar. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra30. nov. 2019 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra9. dec. 2025 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra9. dec. 2025 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra10. dec. 2025 |
Reelle ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel25 % | Stemmeandel25 % | Fra30. aug. 2017 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra1. jun. 2015 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Carsten Dybbøl Pedersen | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Jørgen Bach | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Torben Spanggaard Bach | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Naja Dybbøl Jørgensen | Ejerskab gennem | 6,25–11,11 % |
| Sebastian Dybbøl Sommer | Ejerskab gennem | 6,25–11,11 % |
| Anton Dybbøl Monberg | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Emil Dybbøl Monberg | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Felix Dybbøl Monberg | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Julie Bach Gade | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Nikolas Dybbøl Monberg | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Signe Bach | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Anders Spanggaard Bach | Ejerskab gennem | 3,75–6,67 % |
| Anne Spanggaard Bach | Ejerskab gennem | 3,75–6,67 % |
| Camilla Spanggaard Bach | Ejerskab gennem | 3,75–6,67 % |
| Flemming Dybbøl Monberg | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| DANSKE FRAGTMÆND A/S | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Danske Fragtmænd Ejendomme Esbjerg ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Danske Fragtmænd Ejendomme Herning ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Danske Fragtmænd Ejendomme Odense ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| DANSKE FRAGTMÆND EXPRESS A/S | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Danske Fragtmænd Selskab I ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Danske Fragtmænd Udlejning ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Selskabet af 19. december 2023 ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |