AIRTEAM A/S
Stamdata
Navn | AIRTEAM A/S |
Adresse | Gunnar Clausens Vej 34B, 8260, Viby J |
Stiftelsesdato | 1. apr. 1998 |
Antal | 262 / 234 |
Lokationer (P-enheder) | 13Se lokationer |
Hjemmeside | https://airteam.dk/ |
Branche | Andre bygningsinstallationsaktiviteter (432400) |
Navn | AIRTEAM A/S |
Adresse | Gunnar Clausens Vej 34B, 8260, Viby J |
Stiftelsesdato | 1. apr. 1998 |
Antal | 262 / 234 |
Lokationer (P-enheder) | 13Se lokationer |
Hjemmeside | https://airteam.dk/ |
Branche | Andre bygningsinstallationsaktiviteter (432400) |
Hold øje med AIRTEAM A/S
Beskrivelse
airteam leverer ventilationsløsninger samt service, vedligeholdelse og relaterede ydelser til ventilationsanlæg.
airteam leverer ventilationsservice, herunder service og vedligeholdelse af ventilationsanlæg, automatik og køleanlæg samt energieffektive ventilationsløsninger.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets formål er, direkte eller via besiddelse af kapitalandele i andre selskabet, at drive virksomhed med ingeniør-, entreprenør-, og industri- og handelsaktiviteter samt enhver virksomhed, der efter bestyrelsens skøn erbeslægtet hermed. Selskabet udvikler, projekterer og installerer avancerede ventilationssystemer til blandt andet kontorbygninger, butikscentre, varehuse, fabrikker og medicinalfirmaer over hele Danmark, og er nu en af landets førende aktører indenfor tekniske ventilationsløsninger.
Produkter & services
Service og vedligeholdelse af ventilationsanlæg · Serviceaftaler for ventilationsanlæg · Service af automatik og køleanlæg · Energieffektive ventilationsløsninger · Ventilationsløsninger til boligbyggeri, sundhedsbyggeri og infrastruktur
Brancher
Ventilationsanlæg og -service
Kundetyper
Kunder med ventilationsanlæg, automatik eller køleanlæg · Bygherrer inden for bygge- og anlægsprojekter
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 822.368.000 | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 251.370.000 | ||||||||
| Driftsresultat | 70.460.000 | ||||||||
| Resultat før skat | 70.970.000 | ||||||||
| Årets resultat | 55.136.000 | ||||||||
| Samlede aktiver | 511.765.000 | ||||||||
| Egenkapital | 201.926.000 | ||||||||
| Gns. ansatte | 249 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
Henter gazelle-status…
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Benny Holm Kristensen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Lars Nørgaard | Roller BestyrelseDirektion | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR |
| Mogens Kammersgård Johansen | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorBenjamin Ditlevsen | Rollestatsaut. revisor | Fra21. maj 2026 |
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorJonas Busk | Rollestatsaut. revisor | Fra21. maj 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. apr. 2016 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra5. dec. 2019 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra2. jun. 2023 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra18. maj 2016 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra13. dec. 2023 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra2. jun. 2023 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra5. dec. 2019 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra13. dec. 2023 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra18. maj 2016 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Airteam Holding ApS | Ejerskab gennem Direkte | 100 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Teknikkonsortiet EAAA Laborantskolen P/S | 5–10 % | |
| Konsortiet X P/S | Ejerskab gennem | 3,33–7,5 % |
| Teknikkonsortiet Apollovej P/S | Ejerskab gennem | 3,33–7,5 % |
| Teknikkonsortiet Soundport P/S | Ejerskab gennem | 2,5–6,66 % |