LØBEREN Lyngby ApS
Stamdata
Navn | LØBEREN Lyngby ApS |
Adresse | Lyngby Torv 10, 2800, Kgs. Lyngby |
Stiftelsesdato | 13. jun. 2002 |
Antal | 16 / 6 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://loberen.dk/ |
Branche | Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (476310) |
Navn | LØBEREN Lyngby ApS |
Adresse | Lyngby Torv 10, 2800, Kgs. Lyngby |
Stiftelsesdato | 13. jun. 2002 |
Antal | 16 / 6 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://loberen.dk/ |
Branche | Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (476310) |
Hold øje med LØBEREN Lyngby ApS
Beskrivelse
LØBEREN Lyngby ApS sælger sportsudstyr med særligt fokus på løbeudstyr. Regnskabet for 2025 viser et overskud efter skat på 434.967 kr. mod et underskud på 194.786 kr. i 2024; bruttofortjenesten steg fra 2,5 mio. kr. til 3,2 mio. kr. I august 2026 havde selskabet 16 medarbejdere og 6 årsværk, sammenlignet med 15 medarbejdere og 6 årsværk i august 2025. Løberen Group ApS ejer 100 % af selskabet; FUGLEGÅRDSVEJ HOLDING ApS ejer 5–9,99 % af Løberen Group ApS, mens EBBE NIELSEN HOLDING ApS og CSTALLKNECHT HOLDING ApS hver ejer 33,33–49,99 % af holdingselskabet.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets aktiviteter består i salg af sportsudstyr med særligt fokus på løbeudstyr, samt anden dermed efter ledelsens skøn beslægtet virksomhed.
Analysis by AI ✨
Regnskabet for 2025 viser et overskud efter skat på 434.967 kr. mod et underskud på 194.786 kr. i 2024. Bruttofortjenesten steg fra 2,5 mio. kr. i 2024 til 3,2 mio. kr. i 2025.
I august 2026 havde selskabet 16 medarbejdere og 6 årsværk. I august 2025 var tallene 15 medarbejdere og 6 årsværk.
Løberen Group ApS ejer 100 % af selskabet. FUGLEGÅRDSVEJ HOLDING ApS ejer aktuelt 5–9,99 % af Løberen Group ApS, mens EBBE NIELSEN HOLDING ApS og CSTALLKNECHT HOLDING ApS hver ejer 33,33–49,99 %.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 3.163.444 | ||||||||
| Driftsresultat | 562.143 | ||||||||
| Resultat før skat | 561.777 | ||||||||
| Årets resultat | 434.967 | ||||||||
| Samlede aktiver | 11.400.606 | ||||||||
| Egenkapital | 6.146.107 | ||||||||
| Gns. ansatte | 6 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
Kandidat 2027 — mangler ét regnskabsår
Bruttoresultatet skal mindst være 4.674.584 kr. i regnskabsåret, der slutter 31. dec. 2026.
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Claus Brun Stallknecht | Registreret som stifter13. jun. 2002 | Nuværende roller Direktion | Ejerandel 33,33–49,99 %Indirekte via CSTALLKNECHT HOLDING ApS → Løberen Group ApS |
| Morten Mærsk | Registreret som stifter13. jun. 2002 | Nuværende roller — | Ejerandel 5–9,99 %Indirekte via MORTEN MÆRSK HOLDING ApS → Løberen Group ApS |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Claus Brun Stallknecht | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
| Ebbe Møller Nielsen | Roller Direktion | TitlerADM. DIR. |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Beierholm | RevisorDaniel Ulrich | RolleStatsaut. revisor | Fra16. jun. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra20. nov. 2008 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Claus Brun Stallknecht | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Ebbe Møller Nielsen | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Morten Mærsk | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Steffen Truelsen | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |