WILLIAM DEMANT INVEST A/S
Stamdata
Navn | WILLIAM DEMANT INVEST A/S |
Adresse | Kongebakken 9, 2765, Smørum |
Stiftelsesdato | 26. maj 2004 |
Antal | 14 / 13 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.demantinvest.com/ |
Branche | Anden finansiel formidling i.a.n. (649990) |
Navn | WILLIAM DEMANT INVEST A/S |
Adresse | Kongebakken 9, 2765, Smørum |
Stiftelsesdato | 26. maj 2004 |
Antal | 14 / 13 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.demantinvest.com/ |
Branche | Anden finansiel formidling i.a.n. (649990) |
Hold øje med WILLIAM DEMANT INVEST A/S
Beskrivelse
William Demant Invest er et evergreen-investeringsselskab og holdingselskab for William Demant Foundations investeringsaktiviteter. Selskabet har hovedsæde i Danmark, investerer primært i børsnoterede selskaber og er helejet af William Demant Foundation.
William Demant Invest investerer i børsnoterede selskaber, opretholder majoritetsejerskab i Demant og søger nye strategiske ejerskabsmuligheder i innovationsdrevne virksomheder på nichemarkeder med globale distributionsmodeller.
Produkter & services
Investeringsaktiviteter · Strategisk ejerskab og langsigtede investeringer i børsnoterede selskaber
Brancher
Investeringsselskab · Holdingselskab
Økonomi
Strukturerede selskabstal er ikke tilgængelige i indberetningen. Koncernregnskabet vises i stedet.
| Regnskabsperiode | 2025kr. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 30.060.000.000 | |||||||
| Bruttofortjeneste | 22.003.000.000 | |||||||
| Resultat før skat | 2.821.000.000 | |||||||
| Årets resultat | 1.117.000.000 | |||||||
| Samlede aktiver | 71.801.000.000 | |||||||
| Egenkapital | 31.616.000.000 | |||||||
| Gns. ansatte | 26.799 | |||||||
2018–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Anna Cecilia Frellsen | Roller BestyrelseReelle ejere | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • Reel ejer |
| Lars Nørby Johansen | Roller BestyrelseReelle ejere | TitlerFORMAND • Reel ejer |
| Thomas Peider Hofman-Bang | Roller BestyrelseReelle ejere | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • Reel ejer |
| Tine Susanne Miksch Roed | Roller BestyrelseReelle ejere | TitlerNÆSTFORMAND • Reel ejer |
| Niels Jacobsen | Roller Direktion | TitlerADM. DIR. |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorRasmus Friis Jørgensen | RolleState-Authorised Public Accountant | Fra10. apr. 2026 |
| PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | Revisor— | Rolle— | Fra10. apr. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra26. maj 2004 |
Reelle ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel— | Stemmeandel— | Fra25. mar. 2020 | |
| Ejerandel— | Stemmeandel— | Fra25. apr. 2017 | |
| Ejerandel— | Stemmeandel— | Fra3. apr. 2025 | |
| Ejerandel— | Stemmeandel— | Fra22. mar. 2021 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra18. dec. 2024 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel0 % | Fra10. nov. 2011 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra4. nov. 2022 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra4. dec. 2012 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra3. nov. 2022 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| William Demant Fonden | Ejerskab gennem Direkte | 100 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Audika ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Demant Sales Strategic Accounts A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Diatec A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| INTERACOUSTICS A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| OTICON A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Oticon Denmark A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| SBO Hearing A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| SBO International Sales A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| WDH nr. 11 A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| JEUDAN II A/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| JEUDAN IX ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Jeudan Projekt & Service A/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| JEUDAN V A/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| JEUDAN X ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Jeudan XIV ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| A Tech Supply ApS | Ejerskab gennem | 16,66–33,33 % |
| DENCKER A/S | Ejerskab gennem | 16,66–33,33 % |
| HIMPP A/S | 12–20,41 % | |
| FalCom A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| Financing 3 A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| GN A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| GN Financing A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| GN HEARING A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| HIMSA II A/S | 9–16,33 % | |
| HIMSA II K/S | 9–16,33 % | |
| Pleo Capital DK ApS | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Pleo Financial Services A/S | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Pleo Holding ApS | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Pleo Technologies A/S | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Bernafon AG | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |
| K/S HIMPP | Ukendt ejerandel | |
| Sonic AG | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |
| Varmecentralen Galionsvej, København I/S | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |