SØLYSTGAARD HOLDING ApS
Stamdata
Navn | SØLYSTGAARD HOLDING ApS |
Adresse | Strandalleen 50, 5800, Nyborg |
Stiftelsesdato | 6. dec. 2004 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://soelystgaard.dk/ |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Navn | SØLYSTGAARD HOLDING ApS |
Adresse | Strandalleen 50, 5800, Nyborg |
Stiftelsesdato | 6. dec. 2004 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://soelystgaard.dk/ |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Hold øje med SØLYSTGAARD HOLDING ApS
Beskrivelse
Koncernens og selskabets væsentligste aktiviteterKoncernen har i perioden som i tidligere år udført almindelige entreprenøropgaver med hovedvægt på trafikal infrastruktur, etablering og renovering af forsyningsledninger, samt anlæg og vandbygningsarbejder. Munck Civil Engineering er endvidere entreprenør på udførelse af to lufthavnsbyggerier i Grønland henholdsvis Nuuk og Ilulissat. I Nuuk er projektet færdiggjort i efteråret 2024. Projektet i Ilulissat forventes færdiggjort i 2026.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2024/251. okt. 2024 - 30. sep. 2025kr. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4.871.274.000 | |||||||
| Bruttofortjeneste | 648.344.000 | |||||||
| Resultat før skat | 599.271.000 | |||||||
| Årets resultat | 405.847.000 | |||||||
| Samlede aktiver | 3.238.379.000 | |||||||
| Egenkapital | 1.624.396.000 | |||||||
| Gns. ansatte | 1.608 | |||||||
2018–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Kontakt
Der er ikke registreret kontaktoplysninger på virksomheden.
Gazelle
3 vækstår i træk
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Hans Christian Munck | Registreret som stifter6. dec. 2004 | Nuværende roller Direktion | Ejerandel 50–66,66 %Indirekte · Se ejerdiagram |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Hans Christian Munck | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | RevisorBo Damgaard Hansen | RolleStatsaut. revisor | Fra17. feb. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra23. sep. 2025 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra23. sep. 2025 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra28. feb. 2018 | |
| Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra18. sep. 2025 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra14. nov. 2024 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra15. mar. 2014 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra30. sep. 2008 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra13. apr. 2026 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra6. jan. 2021 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra6. jan. 2021 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra29. dec. 2023 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra28. okt. 2015 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra2. jun. 2022 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Hans Christian Munck | 50–66,66 % | |
| Agnes Bregnholt Munck | Ejerskab gennem | 7,49–16,66 % |
| Laura Bregnholt Munck | Ejerskab gennem | 7,49–16,66 % |
| Malthe Bregnholt Munck | Ejerskab gennem | 7,49–16,66 % |
| Sofie Bregnholt Munck | Ejerskab gennem | 7,49–16,66 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| MG Ejendom 1 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| MUNCK ASFALT A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| MUNCK Civil Engineering A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| MUNCK Civil Engineering Arctic A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| TARCO EJENDOM NR. 1 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| TARCO EJENDOM NR. 2 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| TARCO EJENDOM NR. 4 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| MF Ejendom 1 ApS | Ejerskab gennem | 60–89,99 % |
| MF Ejendom 2 ApS | Ejerskab gennem | 60–89,99 % |
| MUNCK FORSYNINGSLEDNINGER A/S | Ejerskab gennem | 60–89,99 % |
| MUNCK HAVNE & ANLÆG A/S | Ejerskab gennem | 60–89,99 % |
| Østergaard Rørentreprise A/S | Ejerskab gennem | 60–89,99 % |
| TARCO EJENDOM NR. 3 ApS | Ejerskab gennem | 60–89,99 % |
| Vesta Fjord ApS | Ejerskab gennem | 60–89,99 % |
| EJENDOMSSELSKABET THORSLUNDSVEJ ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Ejendomsselskabet Kildebjerg ApS | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| Falen 2022 ApS | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| RealBI-I ApS | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| AG Agerbæksvej 13 ApS | Ejerskab gennem | 10–17,99 % |
| Viby Bakke BF 4-7 ApS | Ejerskab gennem | 10–17,99 % |
| AGRISYS A/S | 8–16,87 % | |
| Viby Bakke BF 12-15 ApS | Ejerskab gennem | 7,5–13,33 % |
| Ejendomsselskabet Oddervej 200 ApS | 5,49–11,5 % | |
| In summo colle ApS | 5,49–11,5 % | |
| Egholm A/S | 3,99–9,37 % | |
| KOHSEL HOLDING ApS | 3,99–9,37 % | |
| KOHSEL A/S | Ejerskab gennem | 3,33–7,5 % |
| WeDoBooks Group A/S | 3–6,25 % | |
| BP22 Holding ApS | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| Scope Investment Management ApS | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| Bright Equity ApS | Ejerskab gennem | 2–3,75 % |
| Comsa-Munck-Efacec Consortium I/S | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |
| FIBER OG ANLÆG I/S | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |