MATIAS MØL DALSGAARD ApS
Stamdata
Navn | MATIAS MØL DALSGAARD ApS |
Adresse | Christiansvej 38, 2920, Charlottenlund |
Stiftelsesdato | 1. jul. 2005 |
Antal | 3 / 22006 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000) |
Navn | MATIAS MØL DALSGAARD ApS |
Adresse | Christiansvej 38, 2920, Charlottenlund |
Stiftelsesdato | 1. jul. 2005 |
Antal | 3 / 22006 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000) |
Hold øje med MATIAS MØL DALSGAARD ApS
Beskrivelse
MATIAS MØL DALSGAARD ApS er et anpartsselskab, hvis væsentligste aktivitet er at eje aktier og anparter. Selskabet har registreret tre medarbejdere og to årsværk i 2006; det seneste registrerede årsværkstal er ét for første kvartal 2008. Hovedkontoret ligger i Charlottenlund.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje aktier og anparter.
Analysis by AI ✨
Årsresultatet efter skat faldt fra 2,3 mio. kr. i 2024 til 52.462 kr. i 2025. Egenkapitalen var 4,5 mio. kr. og aktiverne 5,2 mio. kr. ved udgangen af 2025.
Selskabets navn var VICH 8350 ApS fra 2005 til 2006 og GO MORE ApS fra 2006 til 2011; det nuværende navn har været registreret siden 16. september 2011. Adressen blev ændret 23. juni 2025 fra Paludan Müllers Vej 3, 2. tv., Frederiksberg C, til Christiansvej 38, Charlottenlund.
Matias Møl Dalsgaard ejer 100% af selskabet. Selskabet ejer aktuelt 15–19,99% af Guerilla Capital ApS og 5–9,99% af GOMORE ApS; ejerandelen i GOMORE blev ændret fra 10–14,99% med virkning fra 19. marts 2026 til 5–9,99% fra 20. marts 2026.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 592 | ||||||||
| Driftsresultat | 592 | ||||||||
| Resultat før skat | 67.334 | ||||||||
| Årets resultat | 52.462 | ||||||||
| Samlede aktiver | 5.194.299 | ||||||||
| Egenkapital | 4.450.437 | ||||||||
| Gns. ansatte | 0 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
2 vækstår i træk
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Matias Møl Dalsgaard | Roller DirektionEJERREGISTER | TitlerDIREKTØR |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| PKF Munkebo Eriksen Funch, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab | RevisorPeter Krogsrud Eriksen | RolleStatsautoriseret revisor | Fra27. apr. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jul. 2005 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra31. okt. 2018 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra20. mar. 2026 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Matias Møl Dalsgaard | Ejerskab gennem Direkte | 100 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| HOUSE OF COTTON ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| House of Cotton Retail ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| Ketshop Frederiksberg ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| NatureCell Denmark ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| Racket House ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| The Drip ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| AlfaLab ApS | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| Backpackerlife ApS | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| Box The Original ApS | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| DM Greenkeeping ApS | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| Eyda ApS | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| Holdingselskabet af 9. december 2025 A/S | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| Sandstone Scandinavia ApS | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| SIRÈNE OOONO ApS | Ejerskab gennem | 1,35–3 % |
| Joule Medical A/S | Ejerskab gennem | 1–2,7 % |
| OOONO A/S | Ejerskab gennem | 1–2,7 % |
| DITUR.DK ApS | Ejerskab gennem | 0,75–2 % |
| NWD ApS | Ejerskab gennem | 0,75–2 % |
| Skatteguiden ApS | Ejerskab gennem | 0,75–2 % |
| Borgvardt ApS | Ejerskab gennem | 0,37–1,34 % |
| DM Greenkeeping Danmark A/S | Ejerskab gennem | 0,37–1 % |
| Schultz Design ApS | Ejerskab gennem | 0,37–1,34 % |
| Josephine Nord ApS | Ejerskab gennem | 0,11–0,4 % |