Stamdata
Navn | BA TECHNOLOGIES ApS |
Adresse | Agerhatten 5, 5220, Odense SØ |
Stiftelsesdato | 8. mar. 2006 |
Antal | 27 / 26 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://batechnic.dk/ |
Branche | Levering af fastnetbaseret, trådløs og satellitbaseret telekommunikation (611000) |
Navn | BA TECHNOLOGIES ApS |
Adresse | Agerhatten 5, 5220, Odense SØ |
Stiftelsesdato | 8. mar. 2006 |
Antal | 27 / 26 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://batechnic.dk/ |
Branche | Levering af fastnetbaseret, trådløs og satellitbaseret telekommunikation (611000) |
Hold øje med BA TECHNOLOGIES ApS
Beskrivelse
BA technologies er en dansk totalleverandør af fleksible energimålingssystemer til bolig- og ejendomsadministratorer. Virksomheden leverer måling, dataindsamling, forbrugsregnskaber, overvågning og softwareløsninger til vand, varme og el.
BA technologies hjælper bolig- og ejendomsadministratorer med at måle og håndtere forbruget af vand, varme og el gennem målere, fjernaflæsning, datanetværk, webplatforme, forbrugsregnskaber, alarmer og løbende service.
Egen beskrivelse på virk.dk
BA Technologies ApS udvikler og sælger innovative energisystemer samt tilbyder drift og service inden for vedvarende og alternativ energi. Virksomheden fokuserer på digitale løsninger, der understøtter en effektiv administration og optimering af energiressourcer. Dette omfatter installation, service og monitorering af fjernaflæste målere, energiovervågning og ressourceoptimering. Målet er at sikre enkle og effektive arbejdsgange, økonomisk overblik og høj kvalitet i energiadministrationen for kunder inden for ejendomsadministration og energioptimering
Produkter & services
Vand-, varme- og elmålere · Valg og installation af målere · Fjernaflæsning af målere · Forbrugsregnskaber · Webplatformen Flexcom · Brugerportalen MitForbrug · KlimaAnalytics til overvågning af fugt- og skimmelrisiko · Alarmer ved lækage og brud · READy-løsning til dataopsamling og netværk · Energiovervågning · Målerdata som en service · Energirapportering og ESG-understøttelse
Brancher
Energimålingssystemer · Teknologi til ejendomsadministration · Håndtering af energidata
Kundetyper
Boligadministratorer · Ejendomsadministratorer · Boligforeninger · Almene og private boligorganisationer · Beboere og lejere
Kunder & referencer
Himmerland Boligforening
Analysis by AI ✨
Regnskabet for 2025 viser et underskud efter skat på 1,7 mio. kr. mod et overskud på 851.627 kr. i 2024. Egenkapitalen faldt fra 8,4 mio. kr. til 6,7 mio. kr. Årsrapporten knytter underskuddet til strategiske investeringer i udvikling af forretningen.
Virksomheden havde 27 medarbejdere i august 2026, 2 flere end de 25, der var registreret i august 2025.
Der er syv aktuelle direkte legale ejere: LICUNO ApS og DICO ApS har hver en ejerandel på 25–33,32 %, mens JJO MANAGEMENT ApS, BMA INVEST ApS, KBR Invest ApS, KJ Tech Invest ApS og Thau Invest ApS hver har 5–9,99 %. JJO MANAGEMENT ApS er 100 % ejet af Jens Josefsen.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 16.321.630 | |||||||
| Driftsresultat | -2.155.091 | |||||||
| Resultat før skat | -2.181.220 | |||||||
| Årets resultat | -1.681.297 | |||||||
| Samlede aktiver | 15.618.975 | |||||||
| Egenkapital | 6.670.781 | |||||||
| Gns. ansatte | 26 | |||||||
2018–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
Kandidat 2027 — mangler ét regnskabsår
Bruttoresultatet skal mindst være 30.079.868 kr. i regnskabsåret, der slutter 31. dec. 2026.
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Kim Bruun Pedersen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Martin Bo Hjort Løbel | Roller BestyrelseDirektion | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • ADM. DIR. |
| Mikael Konnerup | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
| Thilde Elster Fjordgaard | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorAnders Flou | Rollestatsaut. revisor | Fra29. apr. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra4. okt. 2023 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra4. okt. 2023 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra3. jun. 2024 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra3. jun. 2024 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra3. jun. 2024 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra3. jun. 2024 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra3. jun. 2024 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Casper Konnerup | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Christel Konnerup | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Christian Bruno Cordsen Nielsen | 6,25–14,81 % | |
| Bjørn Michael Andersen | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Jens Josefsen | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Jesper Agerholm Sørensen | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Kim Bruun Pedersen | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Thor Thau | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Fagligt Fælles Forbund | Ejerskab gennem | 3,12–7,41 % |
| HK Danmark | Ejerskab gennem | 3,12–7,41 % |
| Mikael Konnerup | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| ARBEJDERBEVÆGELSENS KOOPERATIVE FINANSIERINGSFOND | Ejerskab gennem | 1,25–3,33 % |
| DANSK METALARBEJDERFORBUND | Ejerskab gennem | 1,25–3,33 % |
| Fagbevægelsens Hovedorganisation | Ejerskab gennem | 1,25–3,33 % |
| Amalie Raunholt Cordsen Nielsen | Ejerskab gennem | 1,12–3,33 % |
| Christine Cordsen-Rolner | Ejerskab gennem | 1,12–3,33 % |
| Frederik Cordsen | Ejerskab gennem | 1,12–3,33 % |