2GEAR HOLDING ApS
Stamdata
Navn | 2GEAR HOLDING ApS |
Adresse | Grenåvej 26, 8960, Randers SØ |
Stiftelsesdato | 12. jan. 2007 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Koncernens hjemmeside | https://www.autosolutions.dk/via Auto Solutions Group ApS |
Momsregistreret | |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Navn | 2GEAR HOLDING ApS |
Adresse | Grenåvej 26, 8960, Randers SØ |
Stiftelsesdato | 12. jan. 2007 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Koncernens hjemmeside | https://www.autosolutions.dk/via Auto Solutions Group ApS |
Momsregistreret | |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Hold øje med 2GEAR HOLDING ApS
Beskrivelse
Fra koncernens hjemmeside via Auto Solutions Group ApS
2GEAR HOLDING ApS ejer Auto Solutions Group ApS, en diversificeret koncern af virksomheder med fokus på køretøjstilpasning og produkter og tjenester til tilgængelig transport.
Auto Solutions Group ApS og koncernens virksomheder sælger og tilpasser køretøjer til personer med handicap, tilbyder produkter til kørestolstilgængelige biler og minibusser samt salg, service og reparation af autocampere.
Produkter & services
Nye og brugte minibusser, herunder kørestolstilgængelige minibusser · Tilpasning af biler og minibusser til kørestolsadgang og andre tilpasningsbehov · Produkter til kørestolstilgængelige køretøjer, herunder aluminiumsgulve, sæder, kørestolslifte, fastholdelsessystemer, elektriske trin, elektrisk justerbare sædebaser, automatiske døråbnere, ramper og automatiske parkeringsbremser · Køretøjssæder, herunder børnesæder, bilsæder og racersæder · Salg, service og reparation af autocampere
Brancher
Køretøjstilpasning og ombygning · Salg af tilgængelige køretøjer · Køretøjskomponenter og tilgængelighedsprodukter · Salg og servicering af autocampere
Kundetyper
Personer med handicap · Private familier · Institutioner · Busselskaber · Virksomheder · Offentlige kommuner · Autocamperrejsende og rejseentusiaster
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 567.963.643 | ||||||
| Driftsresultat | 27.523.394 | ||||||
| Resultat før skat | 18.908.847 | ||||||
| Årets resultat | 12.097.498 | ||||||
| Samlede aktiver | 436.541.936 | ||||||
| Egenkapital | 153.723.065 | ||||||
| Gns. ansatte | 200 | ||||||
2019–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Kenneth Peter Jensen | Registreret som stifter12. jan. 2007 | Nuværende roller Direktion | Ejerandel 100 %Legal |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Kenneth Peter Jensen | Roller DirektionEJERREGISTER | TitlerDIREKTØR |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorMads Hornbæk | Rollestatsautoriseret revisor | Fra22. jun. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra12. jan. 2007 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra15. mar. 2019 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra16. dec. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra16. sep. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra19. okt. 2018 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra29. feb. 2024 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra7. nov. 2022 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra26. okt. 2017 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra23. feb. 2012 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra1. nov. 2017 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Kenneth Peter Jensen | Ejerskab gennem Direkte | 100 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Grinden Byg Aps | Ejerskab gennem | 100 % |
| AUTOA A/S | 72,22–100 % | |
| Camperservice ApS | 72,22–100 % | |
| Handicapcenter Danmark ApS | 72,22–100 % | |
| HANDIMOBIL A/S | 72,22–100 % | |
| LANGHØJ ApS | 72,22–100 % | |
| Hoca ApS | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Bilhus1 ApS | 48,14–100 % | |
| AMHO ApS | 36,11–74,43 % | |
| Autoproducts ApS | 36,11–74,43 % | |
| Sindal Autoindretning ApS | 36,11–74,43 % | |
| Auto Solutions Group ApS | Ejerskab gennem | 22,22–44,99 % |
| Ejendomsselskabet Strømmen 38 Aps | Ejerskab gennem | 16,66–33,33 % |
| Auto Mobil ApS | Ejerskab gennem | 12,5–29,63 % |