5E BYG A/S
Stamdata
Navn | 5E BYG A/S |
Adresse | Cortex Park 12, 5230, Odense M |
Stiftelsesdato | 24. aug. 2007 |
Antal | 99 / 91 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://5e-byg.dk/ |
Branche | Opførelse af bygninger (410000) |
Navn | 5E BYG A/S |
Adresse | Cortex Park 12, 5230, Odense M |
Stiftelsesdato | 24. aug. 2007 |
Antal | 99 / 91 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://5e-byg.dk/ |
Branche | Opførelse af bygninger (410000) |
Hold øje med 5E BYG A/S
Beskrivelse
5E Byg er en byggevirksomhed, der udvikler og udfører byggeprojekter, herunder domiciler, erhvervsbyggeri, institutioner, parkeringsanlæg og boliger.
5E Byg projekterer og opfører bygninger og udfører både hovedentrepriser og totalentrepriser med fokus på funktionelt og bæredygtigt byggeri samt samarbejde i projekterne.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets væsentligste akviteter Selskabetsvæsentligsteakviteteropførelseafbyggeriindenforlandetsgrænseri hoved-ogtotalentreprise.Dervaretagessåledesopgavermedstyring,ledelseogfordeling afbyggetekniskefagopgaverlskiendeunderentreprenøreralteerbyggerietsart. Primærtbeskæigesingeniørerogbygningskonstruktørerlatvaretagebyggeledelsen underopførelseafbyggeri.
Produkter & services
Domiciler og kontorbygninger · Erhvervsbyggeri · Institutionsbyggeri · Parkeringsanlæg · Boligprojekter · Hovedentrepriser · Totalentrepriser · Bæredygtigt byggeri
Brancher
Byggeri
Kundetyper
Virksomheder · Offentlige institutioner · Boligudviklere
Kunder & referencer
TrackMan · Accura Advokatpartnerselskab · KAB · FOSS · AP Pension Ejendomme
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 2.106.615.000 | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 254.264.000 | ||||||||
| Driftsresultat | 163.363.000 | ||||||||
| Resultat før skat | 170.405.000 | ||||||||
| Årets resultat | 132.728.000 | ||||||||
| Samlede aktiver | 838.470.000 | ||||||||
| Egenkapital | 288.766.000 | ||||||||
| Gns. ansatte | 94 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
Henter gazelle-status…
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Bent Jensen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Kresten Andreasen | Roller BestyrelseDirektion | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • ADM. DIR. |
| Per Jørgensen | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
| Torben Nielsen | Roller Bestyrelse | TitlerNÆSTFORMAND |
| Allan Østergaard Sellebjerg | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
| Thomas Pedersen | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorPer Krause Therkelsen | RolleStatsautoriseret revisor | Fra25. mar. 2026 |
| DeloieStatsautoriseretRevisionspartnerselskab | RevisorPerKrauseTherkelsen | RolleStatsautoriseret revisor | Fra25. mar. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra20. sep. 2007 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra24. nov. 2021 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra23. dec. 2020 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra1. sep. 2025 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra5. okt. 2026 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra30. jun. 2024 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Allan Østergaard Sellebjerg | Ejerskab gennem | 5–10 % |
| Per Jørgensen | 4,44–13,49 % | |
| Jørn Bossen | 3,33–7,5 % | |
| Martin Pedersen | 3,33–7,5 % | |
| Mads Karlsson Vibæk | Ejerskab gennem | 3,33–7,5 % |
| Morten Vibæk | Ejerskab gennem | 3,33–7,5 % |
| Stine Vibæk Krogh | Ejerskab gennem | 3,33–7,5 % |
| Christine Mazanti Karnvad | 2,66–5,62 % | |
| Frederik Diemer | 2,66–5,62 % | |
| Frederik Mazanti Karnvad | 2,66–5,62 % | |
| Julius Diemer | 2,66–5,62 % | |
| Camill-Célin Østergaard Sellebjerg | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| Kresten Andreasen | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| Laust Hedelund Andreasen | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| Marcus Østergaard Sellebjerg | 2,5–5 % | |
| Marie Hedelund Andreasen | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| Thea Hedelund Andreasen | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| Flemming Blom Kjærgaard | 2,49–6,67 % | |
| Jesper Kidholm Lund | 2,49–6,67 % | |
| Pernille Povlsen | 1,66–5 % | |
| Simon Povlsen | 1,66–5 % | |
| Martin Risborg Nielsen | Ejerskab gennem | 1,66–5 % |
| Emma Anita Povlsen | 1,33–4,05 % | |
| Frederik Povlsen | 1,33–4,05 % | |
| Marie Povlsen | 1,33–4,05 % | |
| Torben Nielsen | 0 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| HC Odense Ejendomme 2 ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |