---
title: "FRECECO ApS – CVR 31325536, regnskab og ejerforhold"
description: "FRECECO ApS (CVR 31325536): FRECECO ApS er et anpartsselskab med investeringsformål; regnskaberne viser investeringer i virksomheder og en egenkapital på 7,3 mia. kr. ved udgangen af 2025. Resultatet efter skat var 478,2 mio. kr. i 2025 mod 1,3 mia. kr. i 2024. I august 2026 havde selskabet 2 medarbejdere. FRECECO ApS ejer 20–24,99 % af Anchor Energy Partners Fund I K/S fra 26. oktober 2026, 10–14,99 % af Nordic Impact Evergreen K/S fra 11. december 2025 og 15–19,99 % af NREP NSF VI Friends of Firm K/S fra 13. marts 2025."
canonical_url: "https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps"
locale: "da"
route_type: "company_overview"
robots: "index,follow"
---

# FRECECO ApS

FRECECO ApS \(CVR 31325536\): FRECECO ApS er et anpartsselskab med investeringsformål; regnskaberne viser investeringer i virksomheder og en egenkapital på 7,3 mia. kr. ved udgangen af 2025. Resultatet efter skat var 478,2 mio. kr. i 2025 mod 1,3 mia. kr. i 2024. I august 2026 havde selskabet 2 medarbejdere. FRECECO ApS ejer 20–24,99 % af Anchor Energy Partners Fund I K/S fra 26. oktober 2026, 10–14,99 % af Nordic Impact Evergreen K/S fra 11. december 2025 og 15–19,99 % af NREP NSF VI Friends of Firm K/S fra 13. marts 2025.

CVR-nummer: 31325536

## Virksomhedsoplysninger

- **CVR-nummer:** 31325536

- **Status:** Aktiv

- **Adresse:** Hauser Plads 20 5, 1127, København K

- **Virksomhedsform:** Anpartsselskab \(ApS\)

- **Stiftet:** 13. mar. 2008

- **Antal ansatte / årsværk:** 2 / 2

- **Produktionsenheder:** 1

- **LEI:** 549300CY6T0PITJ7T569

## Beskrivelse

FRECECO ApS er et anpartsselskab med investeringsformål; regnskaberne viser investeringer i virksomheder og en egenkapital på 7,3 mia. kr. ved udgangen af 2025. Resultatet efter skat var 478,2 mio. kr. i 2025 mod 1,3 mia. kr. i 2024. I august 2026 havde selskabet 2 medarbejdere. [FRECECO ApS](https://datapublica.dk/companies/31325536) ejer 20–24,99 % af [Anchor Energy Partners Fund I K/S](https://datapublica.dk/companies/46716086) fra 26. oktober 2026, 10–14,99 % af [Nordic Impact Evergreen K/S](https://datapublica.dk/companies/45386414) fra 11. december 2025 og 15–19,99 % af [NREP NSF VI Friends of Firm K/S](https://datapublica.dk/companies/45313646) fra 13. marts 2025.

### Egen beskrivelse på virk.dk

Selskabets’ væsentligste aktivitet er investering i virksomheder, både børsnoterede og unoterede selskaber.

## Analysis by AI ✨

Årsregnskabet for 2025 viser et resultat efter skat på 478,2 mio. kr. mod 1,3 mia. kr. i 2024. Egenkapitalen steg fra 6,9 mia. kr. i 2024 til 7,3 mia. kr. i 2025.

I august 2026 havde selskabet 2 medarbejdere, samme antal som i juli. Den 3. december 2024 ændredes selskabets registrerede adresse fra Alexandriagade 8, 2150 Nordhavn til Hauser Plads 20 5, 1127 København K.

FRECECO ApS ejer 20–24,99 % af [Anchor Energy Partners Fund I K/S](https://datapublica.dk/companies/46716086) fra 26. oktober 2026. Selskabet ejer desuden 10–14,99 % af [Nordic Impact Evergreen K/S](https://datapublica.dk/companies/45386414) fra 11. december 2025 og 15–19,99 % af [NREP NSF VI Friends of Firm K/S](https://datapublica.dk/companies/45313646) fra 13. marts 2025.

AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.

## Aktiviteter og branche

- Ikke-finansielle holdingselskaber

- 642120 — Ikke-finansielle holdingselskaber

## Seneste regnskabsperiode

- **Regnskabsperiode:** 2025

- **Valuta:** DKK

- **Omsætning:** 5.860.000

- **Driftsresultat:** -304.017.000

- **Årets resultat:** -963

- **Aktiver:** 7.953.606.000

- **Egenkapital:** 22.184

## Stiftere

| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
| --- | --- | --- | --- |
| [Henrik Gynde Kany](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004082248-henrik-gynde-kany) | 13. mar. 2008 | — | — |

## Ledelse og roller

| Person | Roller | Titler |
| --- | --- | --- |
| [Morten Hummelmose](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004162059-morten-hummelmose) | Direktion • EJERREGISTER | DIREKTØR |

## Revisor

| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | Mogens Andreasen | statsaut. revisor | 28. jun. 2026 |
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | Simon Blendstrup | statsaut. revisor | 28. jun. 2026 |

## Legale ejere

### Aktuelle

| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| EjerMorten Hummelmose | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra13. mar. 2008 |

## Dattervirksomheder

### Aktuelle

| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| VirksomhedFrececo RC Holding ApS | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra17. okt. 2022 |
| VirksomhedHauser Plads ApS | Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra6. feb. 2023 |
| VirksomhedFirst Home Invest ApS | Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra14. jan. 2022 |
| VirksomhedGLK Invest ApS | Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra14. jan. 2022 |
| VirksomhedSM HoldCo 03 ApS | Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra12. apr. 2021 |
| VirksomhedAnchor Energy Partners Fund I K/S | Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra26. okt. 2026 |
| VirksomhedHelseholmen 1 ApS | Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra28. apr. 2023 |
| VirksomhedNREP NSF VI Friends of Firm K/S | Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra13. mar. 2025 |
| VirksomhedBH Amass K/S | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra11. jul. 2024 |
| VirksomhedBH42 ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra27. jun. 2022 |
| VirksomhedKomplementarselskabet BH Amass ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra10. jul. 2024 |
| VirksomhedNordic Impact Evergreen K/S | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra11. dec. 2025 |
| VirksomhedSquare Meter ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra1. mar. 2021 |
| VirksomhedPAS NORMAL STUDIOS ApS | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra4. mar. 2025 |
| VirksomhedUDV The Nest Fund II K/S | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra17. aug. 2026 |

### Tidligere

| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra | Til |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| VirksomhedPAS NORMAL STUDIOS ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra27. okt. 2022 | Til3. mar. 2025 |
| VirksomhedBH46-48 Holding ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra14. apr. 2021 | Til11. jul. 2024 |
| VirksomhedBH36-38 Holding ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra14. dec. 2020 | Til11. jul. 2024 |
| VirksomhedBG40-5 A/S | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra10. mar. 2021 | Til2. mar. 2023 |
| VirksomhedFrececo RC Roskilde ApS | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra9. nov. 2022 | Til25. nov. 2022 |
| VirksomhedRacket Club Holding ApS | Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra25. apr. 2022 | Til25. nov. 2022 |
| VirksomhedPAS NORMAL STUDIOS ApS | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra23. mar. 2022 | Til26. okt. 2022 |
| VirksomhedPAS NORMAL STUDIOS ApS | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel10 % | Fra21. feb. 2021 | Til22. mar. 2022 |
| VirksomhedFirst Home Invest ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra1. mar. 2021 | Til13. jan. 2022 |
| VirksomhedGLK Invest ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra1. mar. 2021 | Til13. jan. 2022 |
| VirksomhedPAS NORMAL STUDIOS ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra27. okt. 2020 | Til20. feb. 2021 |

## Ultimative ejere
[Se ejerdiagram](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/portfolio)
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
| --- | --- | --- |
| Morten Hummelmose | Direkte | 100 % |

## Indirekte ejede virksomheder

Beregnet via viste kæder i 2.–3. led
[Se ejerdiagram](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/portfolio)
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
| --- | --- | --- |
| Frececo RC Roskilde ApS | Frececo RC Holding ApS | 100 % |
| Frececo RC Taastrup ApS | Frececo RC Holding ApS | 100 % |
| Racket Club AB ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 25–33,32 % |
| Racket Club Administration ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 25–33,32 % |
| Racket Club Holding ApS | Frececo RC Holding ApS | 25–33,32 % |
| Racket Club Odense ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 25–33,32 % |
| Racket Club Roskilde ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 25–33,32 % |
| Racket Club Slagelse ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 25–33,32 % |
| Racket Club Taastrup ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 25–33,32 % |
| Racket Club Tårnby ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 25–33,32 % |
| Racket Club Tunnelfabrikken ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 25–33,32 % |
| Kløvermarken Sport ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 22,5–33,32 % |
| Trykeksperten ApS | Frececo RC Holding ApS → Racket Club Holding ApS | 12,5–22,22 % |
| BH38 ApS | BH Amass K/S → BH36-38 Holding ApS | 10–14,99 % |
| BH46 ApS | BH Amass K/S → BH46-48 Holding ApS | 10–14,99 % |
| BH48 ApS | BH Amass K/S → BH46-48 Holding ApS | 10–14,99 % |
| Cubic Meter ApS | Square Meter ApS | 10–14,99 % |
| Ejendommen Bådehavnsgade 36 ApS | BH Amass K/S → BH36-38 Holding ApS | 10–14,99 % |
| Pas Normal Studios Copenhagen ApS | PAS NORMAL STUDIOS ApS / PAS NORMAL STUDIOS ApS → Cranks&Coffee ApS | 3,53–9,62 % |
| SQM Invest 1 ApS | Square Meter ApS → Cubic Meter ApS | 2,5–5 % |
| Cranks&Coffee ApS | PAS NORMAL STUDIOS ApS | 1–2,5 % |
| Pentimenti.AI ApS | UDV The Nest Fund II K/S | 0,75–2 % |
| Velatir ApS | UDV The Nest Fund II K/S | 0,75–2 % |
| Wilmo ApS | UDV The Nest Fund II K/S | 0,75–2 % |
| Financial News Systems ApS | UDV The Nest Fund II K/S | 0,5–1,5 % |
| Palette Group ApS | UDV The Nest Fund II K/S | 0,5–1,5 % |
| Team Cranks APS | PAS NORMAL STUDIOS ApS → Cranks&Coffee ApS | 0,5–1,67 % |
| P-SECURE ApS | UDV The Nest Fund II K/S | 0,25–1 % |
| BH Amass K/S | Komplementarselskabet BH Amass ApS | Ukendt ejerandel |
| BH36-38 Holding ApS | BH Amass K/S / Komplementarselskabet BH Amass ApS → BH Amass K/S | Ukendt ejerandel |
| BH46-48 Holding ApS | BH Amass K/S / Komplementarselskabet BH Amass ApS → BH Amass K/S | Ukendt ejerandel |

## Virksomhedssider

- [Overblik](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps)

- [Regnskab](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/financials)

- [Risiko](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/risk)

- [Tidslinje](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/timeline)

- [Ejerskab og relationer](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/portfolio)

- [Produktionsenheder](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/production-units)

- [Gazelle](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/gazelle)

- [Investeringer](https://datapublica.dk/companies/31325536-frececo-aps/investments)

## Officielle kilder

- [Officiel CVR-post hos Virk](https://datacvr.virk.dk/enhed/virksomhed/31325536)

- [Officiel LEI-post hos GLEIF](https://www.gleif.org/)
