---
title: "Aesculus Holding ApS – Virksomhedshistorik og ændringer"
description: "Aesculus Holding ApS (CVR 31470544). Historik over register-, ledelses-, ejer- og adresseændringer. Seneste registrerede hændelse: 2026-06-30."
canonical_url: "https://datapublica.dk/companies/31470544-aesculus-holding-aps/timeline"
locale: "da"
route_type: "company_timeline"
robots: "index,follow"
content_access: "standard"
---

# Aesculus Holding ApS — Tidslinje

Aesculus Holding ApS \(CVR 31470544\). Historik over register-, ledelses-, ejer- og adresseændringer. Seneste registrerede hændelse: 2026-06-30.

CVR 31470544

## Registrerede ændringer

- Årsrapport 2025 offentliggjort • Årsrapport 2025 offentliggjort. Resultat før skat: 45,5 mio. kr.. Årets resultat: 45,5 mio. kr.. • 2026-06-30T21:34:30.042Z • filing • annual\_report • Årsrapport 2025 offentliggjort

- Ophørte som legal ejer af virksomhed • Ophørte som legal ejer af STAM Komplementarselskab ApS \(CVR 38022865\) med ejerandel 25-33.32% og stemmerettigheder 25.0%. • 2025-08-06T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • STAM Komplementarselskab ApS \(CVR 38022865\) som legal ejer med ejerandel 25-33.32% og stemmerettigheder 25.0%

- Sekundær branche ændret • Sekundær branche ændret: 472700 - Detailhandel med andre fødevarer. • 2025-06-28T00:00:00.000Z • registry • secondary\_branch\_2 • 472700 - Detailhandel med andre fødevarer

- Ny lokation registreret: Moderkompagniet • 2025-06-28T00:00:00.000Z • registry • production\_unit\_registration • Dronning Margrethes Vej 38, 4000 Roskilde

- Årsrapport 2024 offentliggjort • Årsrapport 2024 offentliggjort. Resultat før skat: 1,4 mio. kr.. Årets resultat: 1,4 mio. kr.. • 2025-05-28T07:41:13.814Z • filing • annual\_report • Årsrapport 2024 offentliggjort

- Registrering: Revisor ændret • Revision: Tiltrådte: CVR-NR. 32895468 Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab, Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg, den 29.04.2025. • 2025-04-29T10:09:39.060Z • registry • revision

- Ophørte som legal ejer af virksomhed • Ophørte som legal ejer af Harbour Family Governance ApS \(CVR 43863606\) med ejerandel 20-24.99% og stemmerettigheder 20.0%. • 2025-03-13T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • Harbour Family Governance ApS \(CVR 43863606\) som legal ejer med ejerandel 20-24.99% og stemmerettigheder 20.0%

- Ophørte som legal ejer af virksomhed • Ophørte som legal ejer af Hildebrandt & Brandi Danmark A/S \(CVR 26989736\) med ejerandel 25-33.32% og stemmerettigheder 25.0%. • 2025-02-28T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • Hildebrandt & Brandi Danmark A/S \(CVR 26989736\) som legal ejer med ejerandel 25-33.32% og stemmerettigheder 25.0%

- Blev legal ejer af virksomhed • Blev legal ejer af STAM Holding ApS \(CVR 45400611\) med ejerandel 25-33.32% og stemmerettigheder 25.0%. • 2025-02-14T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • STAM Holding ApS \(CVR 45400611\) som legal ejer med ejerandel 25-33.32% og stemmerettigheder 25.0%

- Blev legal ejer af virksomhed • Blev legal ejer af Harbour Family Governance ApS \(CVR 43863606\) med ejerandel 20-24.99% og stemmerettigheder 20.0%. • 2025-02-14T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • Harbour Family Governance ApS \(CVR 43863606\) som legal ejer med ejerandel 20-24.99% og stemmerettigheder 20.0%

- Brancheklassifikation opdateret • 2025-01-01T00:00:00.000Z • registry • branches • Primær branche: 649900 - Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n.
Sekundær branche: 702200 - Virksomhedsrådgivning og anden rådgivning om driftsledelse • Primær branche: 649990 - Anden finansiel formidling i.a.n.
Sekundær branche: 702000 - Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning

- Brancheklassifikation opdateret: Aesculus Holding ApS • 2025-01-01T00:00:00.000Z • registry • production\_unit\_branch • 649900 - Anden finansiel formidling undtagen forsikring og pensionsforsikring, i.a.n. • 649990 - Anden finansiel formidling i.a.n.

- Årsrapport 2023 offentliggjort • Årsrapport 2023 offentliggjort. Resultat før skat: -86.987 kr.. Årets resultat: -86.987 kr.. • 2024-07-16T07:10:43.356Z • filing • annual\_report • Årsrapport 2023 offentliggjort

- Årsrapport 2022 offentliggjort • Årsrapport 2022 offentliggjort. Resultat før skat: 88.686 kr.. Årets resultat: 191.383 kr.. • 2023-03-27T13:44:56.858Z • filing • annual\_report • Årsrapport 2022 offentliggjort

- Ophørte som legal ejer af virksomhed • Ophørte som legal ejer af Organicum Biomass Ørbæk ApS \(CVR 39033771\) med ejerandel 10-14.99% og stemmerettigheder 10.0%. • 2022-04-18T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • Organicum Biomass Ørbæk ApS \(CVR 39033771\) som legal ejer med ejerandel 10-14.99% og stemmerettigheder 10.0%

- Blev legal ejer af virksomhed • Blev legal ejer af Organicum Biomass Ørbæk ApS \(CVR 39033771\) med ejerandel 10-14.99% og stemmerettigheder 10.0%. • 2022-04-12T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • Organicum Biomass Ørbæk ApS \(CVR 39033771\) som legal ejer med ejerandel 10-14.99% og stemmerettigheder 10.0%

- Årsrapport 2021 offentliggjort • Årsrapport 2021 offentliggjort. Resultat før skat: 490.543 kr.. Årets resultat: 382.633 kr.. • 2022-02-15T17:35:44.784Z • filing • annual\_report • Årsrapport 2021 offentliggjort

- Blev legal ejer af virksomhed • Blev legal ejer af BoligVision ApS \(CVR 34606439\) med ejerandel 15-19.99% og stemmerettigheder 15.0%. • 2021-12-17T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • BoligVision ApS \(CVR 34606439\) som legal ejer med ejerandel 15-19.99% og stemmerettigheder 15.0%

- Ophørte som legal ejer af virksomhed • Ophørte som legal ejer af BoligVision ApS \(CVR 34606439\) med ejerandel 15-19.99% og stemmerettigheder 15.0%. • 2021-12-17T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • BoligVision ApS \(CVR 34606439\) som legal ejer med ejerandel 15-19.99% og stemmerettigheder 15.0%

- Blev legal ejer af virksomhed • Blev legal ejer af Boligvision Holding ApS \(CVR 42910295\) med ejerandel 15-19.99% og stemmerettigheder 15.0%. • 2021-12-15T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • Boligvision Holding ApS \(CVR 42910295\) som legal ejer med ejerandel 15-19.99% og stemmerettigheder 15.0%

- Årsrapport 2021 offentliggjort • Årsrapport 2021 offentliggjort. Resultat før skat: 1,7 mio. kr.. Årets resultat: 1,6 mio. kr.. • 2021-11-18T10:36:27.733Z • filing • annual\_report • Årsrapport 2021 offentliggjort

- Registrering: Øvrig ændring • Vedtægter ændret: 17.11.2021 Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12 Omlægningsperiode: 01.07.2021 - 31.12.2021 • 2021-11-17T11:54:32.352Z • registry • misc

- Vedtægter ændret • 2021-11-17T00:00:00.000Z • registry • articles\_date • 30. nov. 2017 • 17. nov. 2021

- Regnskabsår ændret • 2021-07-01T00:00:00.000Z • registry • accounting\_year • 1. jul. – 30. jun. • 1. jan. – 31. dec.

- Blev legal ejer af virksomhed • Blev legal ejer af STAM Komplementarselskab ApS \(CVR 38022865\) med ejerandel 25-33.32% og stemmerettigheder 25.0%. • 2021-01-20T00:00:00.000Z • ownership • child\_company • STAM Komplementarselskab ApS \(CVR 38022865\) som legal ejer med ejerandel 25-33.32% og stemmerettigheder 25.0%
