MOURITZEN HOLDING ApS
CVRCVR-nummer32774806
Stamdata
Navn | MOURITZEN HOLDING ApS |
Adresse | Guldborgvej 2D, 4800, Nykøbing F |
Stiftelsesdato | 12. feb. 2010 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Navn | MOURITZEN HOLDING ApS |
Adresse | Guldborgvej 2D, 4800, Nykøbing F |
Stiftelsesdato | 12. feb. 2010 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Hold øje med MOURITZEN HOLDING ApS
Få en email, når vi registrerer ændringer i regnskaber, ejerskab eller ledelse. Så slipper du for selv at tjekke virksomheden.
Gratis konto
Beskrivelse
Selskabets aktivitet består i at drive virksomhed med passiv kapitalanbringelse, herunder ejerskab af selskaber samt dermed beslægtet virksomhed.
Økonomi
Selskabsregnskab
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -10.965 | ||||||||
| Driftsresultat | -10.965 | ||||||||
| Resultat før skat | 12.537.121 | ||||||||
| Årets resultat | 12.405.847 | ||||||||
| Samlede aktiver | 88.167.718 | ||||||||
| Egenkapital | 87.568.731 | ||||||||
| Gns. ansatte | 0 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Låst
Vurderer risikoen for økonomiske problemer ud fra virksomhedens regnskaber, historik og relationer.
0 · Lav100 · Høj
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Kontakt
Der er ikke registreret kontaktoplysninger på virksomheden.
Gazelle
Henter gazelle-status…
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Henrik Mouritzen Christensen | Registreret som stifter12. feb. 2010 | Nuværende roller Direktion | Ejerandel 100 %Legal |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Henrik Mouritzen Christensen | Roller DirektionEJERREGISTER | TitlerADM. DIR. |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Martinsen, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorLars Greve Jensen | Rollestatsautoriseret revisor | Fra13. jul. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra12. feb. 2010 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra22. apr. 2022 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra22. jun. 2017 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra18. dec. 2018 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra31. dec. 2022 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Henrik Mouritzen Christensen | Ejerskab gennem Direkte | 100 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Ejendomsselskabet Maribo Midtby ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Hamborgskovvej 42 ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| HERNINGVEJ 32, NYKØBING F. ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| HMC EJENDOMME ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Nuvibo Ejendomsadministration ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Projektselskabet 2020 ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| SKANBO AF 14/8 2014 ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Skanlux Ejendomme ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Skanlux Ferieejendomme ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Skanlux Invest A/S | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Skanlux Projekt A/S | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Skanlux Totalbyg ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Sommerbolig Lundeborg ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Tårsvej ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Vejen Udlejningshuse ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| SKANLUX BYG ApS | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Skanlux Byggefirma A/S | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Skanlux DE 3 ApS | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Skanlux DE ApS | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Skanlux DE II ApS | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Skanlux Feriehuse A/S | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Skanlux Grundinvest ApS | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Olpenitz Invest 3 ApS | Ejerskab gennem | 16,66–29,99 % |
| VillaVilla A/S | Ejerskab gennem | 16,66–29,99 % |
| Hersilux Lillebælt Øst I P/S | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| Hersilux Lillebælt Øst Komplementar I ApS | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| Hersilux Sydfyn I P/S | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| Hersilux Sydfyn Komplementar I ApS | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| CC UDLEJNING ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Ejendomsselskabet Orebyvej ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Feriehusprojekt Ivenack Holding ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| LangeInvestBo ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Morcon & Nørgård ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Morsøvej 7 ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Skanfjeld Group ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| SKANLUX ØLAND SE ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| SOLLUX HUSE ApS. | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Thyravej 19 ApS | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Agilease Holding A/S | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Olpenitz 1 ApS | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Bandlokaler.dk ApS | Ejerskab gennem | 6,25–11,11 % |
| Krakower See Invest ApS | Ejerskab gennem | 6,25–11,11 % |
| Grøn Hjerte Kapital ApS | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| NYKØBING FC A/S | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| Trams Am See ApS | Ejerskab gennem | 2,5–5 % |
| ApS KOMPLEMENTARSELSKABET RETAIL STORES 1. UK | 1,65–3,45 % | |
| K/S RETAIL STORES I, UK | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |