Stender Innovation A/S
Stamdata
Navn | Stender Innovation A/S |
Adresse | Jernbanegade 27, 6000, Kolding |
Stiftelsesdato | 22. dec. 2017 |
Antal | 7 / 6 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://carstenstender.dk/ |
| 28900169 | |
Branche | Køb og salg af egen fast ejendom (681100) |
Navn | Stender Innovation A/S |
Adresse | Jernbanegade 27, 6000, Kolding |
Stiftelsesdato | 22. dec. 2017 |
Antal | 7 / 6 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://carstenstender.dk/ |
| 28900169 | |
Branche | Køb og salg af egen fast ejendom (681100) |
Hold øje med Stender Innovation A/S
Beskrivelse
STENDER udvikler og gennemfører byggeidéer og byggeprojekter, herunder entreprise, udvikling af eksisterende ejendomme og turnkey-byggeprojekter.
Virksomheden leverer entreprise og projektudvikling, planlægger og styrer processer samt gennemfører funktionelt kvalitetsbyggeri.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive handel, udvikling, byggeri og investeringer samt besiddelse af ejendomme, anparter og aktier i andre selskaber.
Produkter & services
Entreprise · Idé- og projektudvikling · Udvikling af eksisterende ejendomme · Turnkey-byggeprojekter · Projektplanlægning og -styring
Brancher
Byggeri · Ejendomme
Kundetyper
Arkitekter · Fremtidige lejere · Private aktører · Offentlige aktører
Kunder & referencer
McDonalds · Allego · OK · REMA 1000
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 4.265.469 | ||||||||
| Driftsresultat | -2.227.729 | ||||||||
| Resultat før skat | -1.717.562 | ||||||||
| Årets resultat | -1.190.984 | ||||||||
| Samlede aktiver | 37.018.665 | ||||||||
| Egenkapital | 21.758.195 | ||||||||
| Gns. ansatte | 7 | ||||||||
2018–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
1 vækstår i træk
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Allan Egeris Arentsen | Registreret som stifter22. dec. 2017 | Nuværende roller BestyrelseDirektion | Ejerandel 33,33–49,99 %Indirekte via Alegar Holding ApS |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Allan Egeris Arentsen | Roller BestyrelseDirektion | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR |
| Henrik Skriver | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Mads Pauli Ringkjøbing-Christiansen | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
| Sten Skjødt Ladekarl | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorJon Midtgaard | Rollestatsaut. revisor | Fra5. jun. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra22. feb. 2018 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra6. feb. 2026 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra6. feb. 2026 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra22. okt. 2025 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra14. mar. 2023 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra4. jun. 2024 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel50 % | Fra9. jul. 2025 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel0 % | Fra30. sep. 2025 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Allan Egeris Arentsen | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| 🇱🇺OS Invest SARL | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Lars Pauli Christiansen | Ejerskab gennem | 7,49–16,66 % |
| Mads Pauli Ringkjøbing-Christiansen | Ejerskab gennem | 7,49–16,66 % |
| Tine Bøwadt Christiansen | Ejerskab gennem | 7,49–16,66 % |
| Jette Bøwadt Christiansen | Ejerskab gennem | 3,33–7,5 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Stender Capital ApS | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| Fynsvej Vest ApS | 13,33–22,49 % | |
| Udviklingsselskabet Korshøjgaard Holding A/S | Ejerskab gennem | 13,33–22,49 % |
| Udviklingsselskabet Korshøjgaard I ApS | 13,33–22,49 % |