Hibird ApS
Stamdata
Navn | Hibird ApS |
Adresse | Bøgebakkevej 10, 3400, Hillerød |
Stiftelsesdato | 22. dec. 2017 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://hibird.com/ |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Navn | Hibird ApS |
Adresse | Bøgebakkevej 10, 3400, Hillerød |
Stiftelsesdato | 22. dec. 2017 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://hibird.com/ |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Hold øje med Hibird ApS
Beskrivelse
Hibird skaber produkter og oplevelser, der gør fuglekiggeri og natur tilgængelig og hjælper mennesker med at få kontakt til dyrelivet og hinanden. Virksomheden har specialiseret sig i ægte 4K-kameraer med Sony-sensorer i høj kvalitet.
Hibird sælger fuglekameraer og foderautomater til fugle med kamera, herunder AI-drevne kameraer, der er udviklet til at forbedre fuglekiggeri. Kameraerne bruger ægte 4K Sony-sensorer til at optage detaljerede billeder.
Egen beskrivelse på virk.dk
Hibird ApS main activity is to hold securities and own long term investment in other companies.
Produkter & services
Smart foderautomat til fugle med 4K-kamera · 4K-fuglekamera med slowmotion og solenergi · AI-drevne fuglekiggerikameraer
Brancher
Fuglekiggerikameraer og foderautomater til fugle
Kundetyper
Fuglekiggerientusiaster · Familier · Børn · Ældre
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -21.000 | ||||||||
| Resultat før skat | 2.092.000 | ||||||||
| Årets resultat | 2.085.000 | ||||||||
| Samlede aktiver | 308.022.000 | ||||||||
| Egenkapital | 308.011.000 | ||||||||
| Gns. ansatte | 0 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Kontakt
Der er ikke registreret kontaktoplysninger på virksomheden.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Peter Zibrandtsen | Roller DirektionEJERREGISTER | TitlerDIREKTØR |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorThomas Rosquist Andersen | RolleState Authorised Public Accountant | Fra10. jun. 2026 |
| Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorMorten Bille Bendix | RolleState Authorised Public Accountant | Fra10. jun. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra22. dec. 2017 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra23. okt. 2019 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra22. dec. 2017 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Peter Zibrandtsen | Ejerskab gennem Direkte | 100 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| People Ventures CIV II K/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| People Ventures CIV I K/S | Ejerskab gennem | 11,1–25 % |
| People Ventures Fund II K/S | Ejerskab gennem | 6,66–12,5 % |
| Zhinfra K/S | Ejerskab gennem | 6,66–12,5 % |
| Capital Four CLO Management K/S | Ejerskab gennem | 3–5 % |
| People Ventures Fund I K/S | Ejerskab gennem | 3–5 % |
| People Ventures General Partner I ApS | Ejerskab gennem | 2–3,75 % |
| People Ventures General Partner II ApS | Ejerskab gennem | 2–3,75 % |
| People Ventures Management ApS | Ejerskab gennem | 2–3,75 % |
| Longevity Strategy Fund A/S | Ejerskab gennem | 1–2,5 % |
| Comundo ApS | Ejerskab gennem | 0,75–1,67 % |
| Hakio ApS | Ejerskab gennem | 0,6–1,25 % |
| Klaay ApS | Ejerskab gennem | 0,44–1 % |
| Pandektes ApS | Ejerskab gennem | 0,44–1 % |
| Plinto ApS | Ejerskab gennem | 0,44–1 % |
| T.N ApS | Ejerskab gennem | 0,44–1 % |
| Much ApS | Ejerskab gennem | 0,3–0,75 % |
| ruumi ApS | Ejerskab gennem | 0,3–0,75 % |
| Tiimo A/S | Ejerskab gennem | 0,3–0,75 % |
| Uniify ApS | Ejerskab gennem | 0,3–0,75 % |
| VAEV ApS | Ejerskab gennem | 0,3–0,75 % |
| Proemial ApS | Ejerskab gennem | 0,15–0,5 % |
| SentiSpec ApS | Ejerskab gennem | 0,15–0,5 % |