Hybel Danmark A/S
Stamdata
Navn | Hybel Danmark A/S |
Adresse | Rosenkrantzvej 2, 8700, Horsens |
Stiftelsesdato | 31. aug. 2018 |
Antal | 44 / 42 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://hybelhuse.dk/ |
Branche | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Navn | Hybel Danmark A/S |
Adresse | Rosenkrantzvej 2, 8700, Horsens |
Stiftelsesdato | 31. aug. 2018 |
Antal | 44 / 42 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://hybelhuse.dk/ |
Branche | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Hold øje med Hybel Danmark A/S
Beskrivelse
Koncernens og selskabets væsentligste aktiviteterHybel Danmark A/S er moderselskab for Hybel-koncernen. Koncernens aktiviteter udgøres af Hybel, der sælger og bygger enfamiliehuse, og Stenhøj Husene, der sælger og bygger sommerhuse. Moderselskabet udfører en række koncernfunktioner for koncernens selskaber.Den overordnede strategi om at gøre køb og byggeri af et nyt hus trygt og enkelt er ét af Hybel-koncernens succeskriterier og vil således fortsat være i fokus. Kunderne skal opleve et forløb fra første møde til færdiggørelse af deres nye hjem, hvor såvel Hybel som Stenhøj Husene guider kunderne gennem hele forløbet startende med valg af materialer, gennemgang af tegninger samt løbende dialog og orientering under hele projekterings- og udførelsesfasen. Kunder, der køber et Hybel-hus skal først betale for huset, når de får overdraget nøglen til deres nye hjem. Hos Hybel og Stenhøj Husene er man fokuseret på at sammensætte et hold af kompetente medarbejdere, der medvirker til udvikling af virksomhederne. Flere medarbejdere har mange års erfaring med projektering og opførelse af huse og har samlet stået bag ca. 17.000 drømmehuse.Hybel blev etableret i 2016 og har siden vokset sig til et af de største byggefirmaer i Danmark inden for enfamilieshuse. Hybel er landsdækkende med showroom og kontorer i Horsens, Aalborg, Kolding og Roskilde. Hybels velfungerende hovedkontor i Horsens indeholder et stort showroom, reception samt lager og kontorfaciliteter, som understøtter koncernens fortsatte vækstambitioner. Showroom og velkomstområdet på 1.600 m2 indeholder et i branchen uset oplevelsesunivers, en ”must-see” -oplevelse for alle potentielle husbyggere, der er på udkik efter et byggefirma til at opføre deres drømmehus. I oktober 2025 blev der med stor succes afholdt ”Hybel Messe” som fungerede som et udvidet åben-hus-arrangement / en inspirationsweekend med mulighed for at møde byggerådgivere, projekterende, byggeledere, leverandører indenfor materiale, huskomponenter m.m. Alle showrooms på Hybels lokationer opdateres / opgraderes løbende, så de altid fremstår lyse, venlige og som et præsentabelt inspirationsunivers. I alle afdelinger gennemføres jævnligt kundearrangementer med forskellige relevante emner for potentielle husbyggere.Hybel foretager løbende udskiftning i beholdningen af udstillingshuse med afsæt i strategien om, at så mange potentielle kunder som muligt får mulighed for at opleve et Hybel-hus i nærheden af deres nuværende bolig. Stenhøj udvider permanente udstillinger samt antal udstillingshuse i udvalgte områder. Både Hybel og Stenhøjs udstillingshuse er sædvanligvis åbne i weekender og på udvalgte helligdage og ellers efter aftale. Hybel har de seneste år igangsat byggemodning af flere nye grundarealer. Jordarealerne, der udstykkes til byggegrunde til fritliggende enfamiliehuse, udvikles som udgangspunkt uden byggepligt. Når Hybel ikke har byggepligt på de udstykkede parcelhusgrunde, skyldes det, at vi herved kan opnå hurtigere omsætning af grundene. Dette ser vi som et attraktivt element ved vores udstykninger. Kunderne oplever også en anden fleksibilitet ved valg af byggefirma, end hvis de fastlåses til et bestemt firma.Stenhøj Husene er stiftet i 1962 og et af de ældste firmaer i sommerhusbranchen og har ligesom Hybel etableret sig som et af de største på området i Danmark. Stenhøj Husene blev en del af Hybel-koncernen i 2021. Stenhøj flyttede medio 2025 ind i et ny flot domicil i Hjørring. Det nye domicil indeholder showroom og atriumgård med sommerhus- og strandmiljø, møde- og kontorfaciliteter samt tilstødende lager, som tilsammen understøtter fortsatte vækstambitioner. Domicilet forventes at blive et oplevelsesunivers for alle potentielle sommerhusbyggere.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | |
|---|---|---|
| Omsætning | 1.995.713.000 | |
| Driftsresultat | 110.218.000 | |
| Resultat før skat | 100.269.000 | |
| Årets resultat | 76.732.000 | |
| Samlede aktiver | 861.577.000 | |
| Egenkapital | 241.739.000 | |
| Gns. ansatte | 236 | |
2024–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Kontakt
Fra cvr.dk
Gazelle
Henter gazelle-status…
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Bettina Antitsch Mortensen | Roller BestyrelseReelle ejere | TitlerFORMAND • Reel ejer |
| Claus Porsgaard | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Per Christian Hansen | Roller Bestyrelse | TitlerNÆSTFORMAND |
| Søren Vinther Nicholaisen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Brian Langvad | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
| Frederik Antitsch Mortensen | Roller Reelle ejere | TitlerReel ejer |
| Rosa Caroline Antitsch Mortensen | Roller Reelle ejere | TitlerReel ejer |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopers | RevisorLars Almskou Ohmeyer | RolleStatsautoriseret revisor | Fra30. mar. 2026 |
| — | RevisorMorten Jacobsen | RolleStatsautoriseret revisor | Fra30. mar. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra31. aug. 2018 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra31. aug. 2018 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra24. sep. 2022 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra31. aug. 2018 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra31. aug. 2018 |
Reelle ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel28,26 % | Stemmeandel14,63 % | Fra31. mar. 2023 | |
| Ejerandel28,26 % | Stemmeandel— | Fra31. mar. 2023 | |
| Ejerandel11,68 % | Stemmeandel63,38 % | Fra31. mar. 2023 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra30. sep. 2023 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2026 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra30. jun. 2025 | |
| Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra1. mar. 2019 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra11. jun. 2025 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Frederik Antitsch Mortensen | 20,57–47,89 % | |
| Rosa Caroline Antitsch Mortensen | 20,57–47,89 % | |
| Brian Langvad | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| Bettina Antitsch Mortensen | Ejerskab gennem | 9,94–20,82 % |
| Andreas Steen Philipp Zacharias Mortensen | Ejerskab gennem | 4–6,25 % |
| Matthias Steen Alexander Mortensen | Ejerskab gennem | 4–6,25 % |
| Kim Sandager Knudsen | Ejerskab gennem | 3,33–9 % |
| Søren Vinther Nicholaisen | Ejerskab gennem | 3,33–7,5 % |
| Palle Lemming Thøisen | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| Ella Sandager Knudsen | Ejerskab gennem | 0,49–1,5 % |
| Gry Sandager Knudsen | Ejerskab gennem | 0,49–1,5 % |
| Mai Sandager Knudsen | Ejerskab gennem | 0,49–1,5 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Projektselskabet B10-15 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B10-16 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B10-18 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B4-1 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B4-2 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B5-3 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B5-4 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B5-5 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B5-6 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B6-10 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B6-7 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B6-8 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B6-9 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B9-11 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B9-12 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B9-13 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet B9-14 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet FÆLLES-19 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Projektselskabet Gramvej 48 ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Ejendomsselskabet. Johs. E. Rasmussens Vej A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Stenhøj Husene A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |