---
title: "Danielsen 2 ApS – CVR 39944561, regnskab og ejerforhold"
description: "Danielsen 2 ApS (CVR 39944561). Aktiv · Computerprogrammering · Valby. 2 ansatte (CVR) (jul. 2026). Omsætning 279,7 mio. DKK (2018)."
canonical_url: "https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps"
locale: "da"
route_type: "company_overview"
robots: "index,follow"
---

# Danielsen 2 ApS

Danielsen 2 ApS \(CVR 39944561\). Aktiv · Computerprogrammering · Valby. 2 ansatte \(CVR\) \(jul. 2026\). Omsætning 279,7 mio. DKK \(2018\).

CVR-nummer: 39944561

## Virksomhedsoplysninger

- **CVR-nummer:** 39944561

- **Status:** Aktiv

- **Adresse:** Carl Jacobsens Vej 31, 2500, Valby

- **Virksomhedsform:** Anpartsselskab \(ApS\)

- **Stiftet:** 2. okt. 2018

- **Antal ansatte / årsværk:** 2 / 0,36

- **Produktionsenheder:** 1

- **LEI:** 549300W52WDZNSJBO575

## Beskrivelse

Danielsen 2 ApS er hovedaktionær og holdingselskab for Danmarks største jobsite, Jobindex A/S, ejede den 31. december 2025 i alt 876.696 aktier eller 97% af aktiekapitalen i Jobindex A/S.

Selskabet modtager udbytte fra Jobindex A/S, som investeres i aktier og obligationer. Danielsen 2 ApS fungerer desuden som business angel og har investeret i en række unoterede it-virksomheder, bl.a. Optoceutics, To Good To Go, og GoMore, og har derudover investeret i venturefonden byFounders, Nordic Secondary Fund og Dansk Vækstkapital III.

Danielsen 2 ApS ejer desuden rettighederne til en række skakprogrammer for skakcomputere, der sælges i legetøjsforretninger over hele verden. Skakprogrammerne er udviklet i 1982 og var oprindeligt selskabets hovedaktivitet, og de øvrige aktiviteter er skabt på baggrund af indtægterne fra skakprogrammerne.

## Aktiviteter og branche

- Computerprogrammering

- 621000 — Computerprogrammering

## Seneste regnskabsperiode

- **Regnskabsperiode:** 1. okt. - 31. dec. 2018 \(92 dage / kort periode\)

- **Valuta:** DKK

- **Omsætning:** 279.721.000

- **Bruttofortjeneste:** 256.856.000

- **Driftsresultat:** 76.558.000

- **Årets resultat:** 68.140

- **Aktiver:** 405.142.000

- **Egenkapital:** 83.376

## Ledelse og roller

| Person | Roller | Titler |
| --- | --- | --- |
| [Else Rubæk Danielsen](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4008575245-else-rub-k-danielsen) | Direktion | DIREKTØR |
| [Kaare Agerholm Danielsen](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004148152-kaare-agerholm-danielsen) | Direktion | DIREKTØR |

## Revisor

| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| Beierholm | Henrik Agner Hansen | Statsaut. revisor | 26. jun. 2026 |
| Beierholm | Henrik Agner Hansen | Statsaut. revisor | 26. jun. 2026 |

## Legale ejere

### Aktuelle

| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| EjerERD Holding ApS | Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra4. okt. 2019 |
| EjerDRD Holding ApS | Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra4. okt. 2019 |
| EjerHRD Holding ApS | Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra4. okt. 2019 |

### Tidligere

| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra | Til |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| EjerDanielsen 3 ApS | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra14. feb. 2019 | Til3. okt. 2019 |
| EjerKaare Agerholm Danielsen | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra2. okt. 2018 | Til13. feb. 2019 |

## Dattervirksomheder

### Aktuelle

| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| VirksomhedJOBINDEX A/S | Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra2. okt. 2018 |
| VirksomhedOptoceutics ApS | Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra29. jul. 2026 |
| VirksomhedbyFounders VC Feeder Fund II K/S | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra9. jul. 2021 |
| VirksomhedMinday ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra25. mar. 2024 |
| VirksomhedbyFounders Collective Invest II K/S | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra11. nov. 2021 |
| VirksomhedbyFounders VC Feeder Fund III K/S | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra17. apr. 2026 |
| VirksomhedFounders Collective Invest I K/S | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra31. dec. 2019 |
| VirksomhedKold Konstellationen ApS | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra8. okt. 2026 |

### Tidligere

| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra | Til |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| VirksomhedOptoceutics ApS | Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra7. nov. 2022 | Til28. jul. 2026 |
| VirksomhedbyFounders VC Feeder Fund III K/S | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra19. aug. 2025 | Til16. apr. 2026 |
| Virksomhedevolito A/S | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra30. nov. 2022 | Til2. feb. 2024 |
| VirksomhedOptoceutics ApS | Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra1. sep. 2020 | Til6. nov. 2022 |
| VirksomhedOne.com SimpleSite ApS | Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra2. okt. 2018 | Til16. sep. 2022 |
| VirksomhedNordic Secondary Fund I P/S | Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra27. dec. 2019 | Til22. dec. 2020 |
| VirksomhedOptoceutics ApS | Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra22. jul. 2019 | Til31. aug. 2020 |
| VirksomhedJACOB JENSEN HOLDING A/S | Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra17. okt. 2019 | Til22. jun. 2020 |
| VirksomhedJACOB JENSEN HOLDING A/S | Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra2. okt. 2018 | Til16. okt. 2019 |
| VirksomhedFIRMAFON ApS | Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra26. okt. 2018 | Til27. feb. 2019 |

## Ultimative ejere
[Se ejerdiagram](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/portfolio)
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
| --- | --- | --- |
| Kaare Agerholm Danielsen | ERD Holding ApS | 33,33–49,99 % |
| Dorte Frøland Danielsen | DRD Holding ApS | 25–33,32 % |
| Holger Rubæk Danielsen | HRD Holding ApS | 25–33,32 % |

## Indirekte ejede virksomheder

Beregnet via viste kæder i 2.–3. led
[Se ejerdiagram](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/portfolio)
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
| --- | --- | --- |
| IT-JOBBANK A/S | JOBINDEX A/S | 90–99,99 % |
| JOBINDEX MEDIA A/S | JOBINDEX A/S | 90–99,99 % |
| STEPSTONE A/S | JOBINDEX A/S | 90–99,99 % |
| byFounders VC Fund II K/S | byFounders VC Feeder Fund II K/S | 0,5–1,5 % |
| BAC I K/S | byFounders VC Feeder Fund III K/S → byFounders VC Fund III K/S | 0,25–1 % |
| byFounders VC Fund III K/S | byFounders VC Feeder Fund III K/S | 0,25–1 % |
| byFounders VC SPV II K/S | byFounders VC Feeder Fund II K/S → byFounders VC Fund II K/S | 0,25–1 % |
| FocalX ApS | byFounders VC Feeder Fund II K/S → byFounders VC Fund II K/S | 0,1–0,38 % |
| Ento Labs ApS | byFounders VC Feeder Fund II K/S → byFounders VC Fund II K/S | 0,07–0,3 % |
| Figurement ApS | byFounders VC Feeder Fund II K/S → byFounders VC Fund II K/S | 0,07–0,3 % |
| Vibrant ApS | byFounders VC Feeder Fund II K/S → byFounders VC Fund II K/S | 0,07–0,3 % |
| Yaak Technologies ApS | byFounders VC Feeder Fund II K/S → byFounders VC Fund II K/S | 0,07–0,3 % |
| Apylon ApS | byFounders VC Feeder Fund III K/S → byFounders VC Fund III K/S | 0,03–0,2 % |
| North Propulsion ApS | byFounders VC Feeder Fund III K/S → byFounders VC Fund III K/S | 0,03–0,2 % |
| Sumary ApS | byFounders VC Feeder Fund III K/S → byFounders VC Fund III K/S | 0,03–0,2 % |
| M5 CF TopCo ApS | byFounders VC Feeder Fund II K/S → byFounders VC Fund II K/S | 0,02–0,15 % |
| AeroGuest ApS | Founders Collective Invest I K/S → byFounders VC Fund I K/S | 0 % |
| byFounders VC Fund I K/S | Founders Collective Invest I K/S | 0 % |
| Corti ApS | Founders Collective Invest I K/S → byFounders VC Fund I K/S | 0 % |
| Monta Holding ApS | Founders Collective Invest I K/S → byFounders VC Fund I K/S | 0 % |
| Rumli ApS | Founders Collective Invest I K/S → byFounders VC Fund I K/S | 0 % |

## Virksomhedssider

- [Overblik](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps)

- [Regnskab](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/financials)

- [Risiko](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/risk)

- [Tidslinje](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/timeline)

- [Ejerskab og relationer](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/portfolio)

- [Produktionsenheder](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/production-units)

- [Gazelle](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/gazelle)

- [Investeringer](https://datapublica.dk/companies/39944561-danielsen-2-aps/investments)

## Officielle kilder

- [Officiel CVR-post hos Virk](https://datacvr.virk.dk/enhed/virksomhed/39944561)

- [Officiel LEI-post hos GLEIF](https://www.gleif.org/)
