J2A Holding ApS
Stamdata
Navn | J2A Holding ApS |
Adresse | Søndergård Alle 14, 6500, Vojens |
Stiftelsesdato | 24. apr. 2019 |
Antal | 5 / 3 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Navn | J2A Holding ApS |
Adresse | Søndergård Alle 14, 6500, Vojens |
Stiftelsesdato | 24. apr. 2019 |
Antal | 5 / 3 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Hold øje med J2A Holding ApS
Beskrivelse
J2A Holding ApS er et anpartsselskab med registreret formål at eje kapitalandele i andre virksomheder og udøve beslægtet aktivitet. Selskabet er registreret under branchekoden for ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter og havde 5 medarbejdere og 3 årsværk i august 2026.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre virksomheder samt anden aktivitet, der efter bestyrelsensskøn er beslægtet hermed.
Analysis by AI ✨
J2A Holdings årsresultat før skat steg fra 133,1 mio. kr. i 2024 til 162,5 mio. kr. i 2025. Egenkapitalen var 959,1 mio. kr. ved udgangen af 2025 mod 800,6 mio. kr. året før.
Antallet af medarbejdere steg fra 4 i januar 2025 til 5 i februar 2025 og var fortsat 5 i august 2026; antallet af årsværk var 3 i august 2026. Selskabets registrerede adresse blev ændret fra Søndergård Alle 4 til Søndergård Alle 14 i Vojens med virkning fra 17. december 2025.
J2A Holding ejer 100 % af J2A Properties ApS fra 11. juni 2026 og 100 % af Ove Arkil Erhvervspark ApS fra 3. september 2026. JEAR Holding ApS ejer 50–66,66 % af J2A Holding, mens JESAR Holding ApS ejer 33,33–49,99 %; de registrerede stemmerettigheder er henholdsvis 50 % og 33,33 %. Jesper Hessellund Arkil ejer 100 % af JEAR Holding, og Jens Skjøt-Arkil ejer 100 % af JESAR Holding.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 942.171 | ||||||
| Driftsresultat | -6.710.071 | ||||||
| Resultat før skat | 162.500.497 | ||||||
| Årets resultat | 170.821.399 | ||||||
| Samlede aktiver | 1.088.841.406 | ||||||
| Egenkapital | 959.120.355 | ||||||
| Gns. ansatte | 2 | ||||||
2019–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
1 vækstår i træk
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Jens Skjøt-Arkil | Registreret som stifter24. apr. 2019 | Nuværende roller BestyrelseDirektionReelle ejere | Ejerandel 47,62 %Reel |
| Jesper Hessellund Arkil | Registreret som stifter24. apr. 2019 | Nuværende roller BestyrelseDirektionReelle ejere | Ejerandel 52,38 %Reel |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Jens Skjøt-Arkil | Roller BestyrelseDirektionReelle ejere | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR • Reel ejer |
| Jesper Hessellund Arkil | Roller BestyrelseDirektionReelle ejere | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR • Reel ejer |
| Martin Julius Klejs Jensen | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorHenrik Juul Junker | Rollestatsautoriseret revisor | Fra31. mar. 2026 |
| PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab | RevisorJan Bunk Harbo Larsen | Rollestatsautoriseret revisor | Fra31. mar. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra9. dec. 2019 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra9. dec. 2019 |
Reelle ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel52,38 % | Stemmeandel58,44 % | Fra24. apr. 2019 | |
| Ejerandel47,62 % | Stemmeandel41,56 % | Fra24. apr. 2019 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra11. jun. 2026 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra3. sep. 2026 | |
| Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra5. jul. 2019 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra18. jun. 2024 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Jesper Hessellund Arkil | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Jens Skjøt-Arkil | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| ARKIL A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| INFRA GROUP DANMARK ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Royal Oak Golf A/S | Ejerskab gennem | 81–99,99 % |
| DURAPOR A/S | Ejerskab gennem | 29,99–49,99 % |
| HeyPipe ApS | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| SAMSON GRUPPEN A/S | Ejerskab gennem | 4,5–9,99 % |
| Samson Gruppen Holding ApS | Ejerskab gennem | 4,5–9,99 % |
| Samson Kabel ApS | Ejerskab gennem | 4,5–9,99 % |
| WorkForce Denmark ApS | Ejerskab gennem | 4,5–9,99 % |
| BAYO.S International ApS | Ejerskab gennem | 3–8,99 % |
| GroundFix Holding ApS | Ejerskab gennem | 3–8,99 % |