---
title: "J2A Holding ApS – CVR 40465731, regnskab og ejerforhold"
description: "J2A Holding ApS (CVR 40465731): J2A Holding ApS er et anpartsselskab med registreret formål at eje kapitalandele i andre virksomheder og udøve beslægtet aktivitet. Selskabet er registreret under branchekoden for ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter og havde 5 medarbejdere og 3 årsværk i august 2026."
canonical_url: "https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps"
locale: "da"
route_type: "company_overview"
robots: "index,follow"
---

# J2A Holding ApS

J2A Holding ApS \(CVR 40465731\): J2A Holding ApS er et anpartsselskab med registreret formål at eje kapitalandele i andre virksomheder og udøve beslægtet aktivitet. Selskabet er registreret under branchekoden for ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter og havde 5 medarbejdere og 3 årsværk i august 2026.

CVR-nummer: 40465731

## Virksomhedsoplysninger

- **CVR-nummer:** 40465731

- **Status:** Aktiv

- **Adresse:** Søndergård Alle 14, 6500, Vojens

- **Virksomhedsform:** Anpartsselskab \(ApS\)

- **Stiftet:** 24. apr. 2019

- **Antal ansatte / årsværk:** 5 / 3

- **Produktionsenheder:** 1

- **LEI:** 89450075LDZN14L56A54

## Beskrivelse

J2A Holding ApS er et anpartsselskab med registreret formål at eje kapitalandele i andre virksomheder og udøve beslægtet aktivitet. Selskabet er registreret under branchekoden for ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter og havde 5 medarbejdere og 3 årsværk i august 2026.

### Egen beskrivelse på virk.dk

Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre virksomheder samt anden aktivitet, der efter bestyrelsensskøn er beslægtet hermed.

## Analysis by AI ✨

J2A Holdings årsresultat før skat steg fra 133,1 mio. kr. i 2024 til 162,5 mio. kr. i 2025. Egenkapitalen var 959,1 mio. kr. ved udgangen af 2025 mod 800,6 mio. kr. året før.

Antallet af medarbejdere steg fra 4 i januar 2025 til 5 i februar 2025 og var fortsat 5 i august 2026; antallet af årsværk var 3 i august 2026. Selskabets registrerede adresse blev ændret fra Søndergård Alle 4 til Søndergård Alle 14 i Vojens med virkning fra 17. december 2025.

J2A Holding ejer 100 % af [J2A Properties ApS](https://datapublica.dk/companies/46554299) fra 11. juni 2026 og 100 % af [Ove Arkil Erhvervspark ApS](https://datapublica.dk/companies/46757378) fra 3. september 2026. [JEAR Holding ApS](https://datapublica.dk/companies/41141700) ejer 50–66,66 % af J2A Holding, mens [JESAR Holding ApS](https://datapublica.dk/companies/41141697) ejer 33,33–49,99 %; de registrerede stemmerettigheder er henholdsvis 50 % og 33,33 %. [Jesper Hessellund Arkil](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004056162-jesper-hessellund-arkil) ejer 100 % af JEAR Holding, og [Jens Skjøt-Arkil](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004087724-jens-skj-t-arkil) ejer 100 % af JESAR Holding.

AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.

## Aktiviteter og branche

- Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter

- 701010 — Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter

## Seneste regnskabsperiode

- **Regnskabsperiode:** 2025

- **Valuta:** DKK

- **Bruttofortjeneste:** 942.171

- **Driftsresultat:** -6.710.071

- **Årets resultat:** 170.821.399

- **Aktiver:** 1.088.841.406

- **Egenkapital:** 959.120.355

## Stiftere

| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
| --- | --- | --- | --- |
| [Jens Skjøt-Arkil](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004087724-jens-skj-t-arkil) | 24. apr. 2019 | Bestyrelse, Direktion, Reelle ejere | 47,62 % \(Reel\) |
| [Jesper Hessellund Arkil](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004056162-jesper-hessellund-arkil) | 24. apr. 2019 | Bestyrelse, Direktion, Reelle ejere | 52,38 % \(Reel\) |

## Ledelse og roller

| Person | Roller | Titler |
| --- | --- | --- |
| [Jens Skjøt-Arkil](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004087724-jens-skj-t-arkil) | Bestyrelse • Direktion • Reelle ejere | BESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR • Reel ejer |
| [Jesper Hessellund Arkil](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004056162-jesper-hessellund-arkil) | Bestyrelse • Direktion • Reelle ejere | BESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR • Reel ejer |
| [Martin Julius Klejs Jensen](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004080731-martin-julius-klejs-jensen) | Bestyrelse | FORMAND |

## Revisor

| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | Henrik Juul Junker | statsautoriseret revisor | 31. mar. 2026 |
| PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab | Jan Bunk Harbo Larsen | statsautoriseret revisor | 31. mar. 2026 |

## Kontakt

### Fra [cvr.dk](https://datacvr.virk.dk/)

Reklamebeskyttet

Kontaktoplysninger fra CVR må ikke bruges til direkte markedsføring, når enheden er reklamebeskyttet. Beskyttelsen omfatter ikke oplysninger indsamlet fra virksomhedens egen hjemmeside. Her gælder stadig de almindelige regler for markedsføring. [Læs mere hos Erhvervsstyrelsen](https://virksomhedsguiden.dk/content/ydelser/faa-reklamebeskyttet-din-virksomhed-i-cvr/3337006d-3b93-4bb0-bc08-82a0915c0332/)

| Kontakt | Telefon | Email |
| --- | --- | --- |
| Virksomhed | 7322\*\*\*\* [Vis hele](https://datapublica.dk/signup?redirectTo=%2Fcompanies%2F40465731-j2a-holding-aps) | ar\*\*\*\*\*@arkil.dk [Vis hele](https://datapublica.dk/signup?redirectTo=%2Fcompanies%2F40465731-j2a-holding-aps) |

## Legale ejere

### Aktuelle

| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| EjerJEAR Holding ApS | Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra9. dec. 2019 |
| EjerJESAR Holding ApS | Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra9. dec. 2019 |

### Tidligere

| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra | Til |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| EjerMidlertidige J2A Holding ApS | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra27. nov. 2019 | Til8. dec. 2019 |
| EjerJesper Hessellund Arkil | Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra24. apr. 2019 | Til27. nov. 2019 |
| EjerJens Skjøt-Arkil | Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra24. apr. 2019 | Til27. nov. 2019 |

## Reelle ejere

### Aktuelle

| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| EjerJesper Hessellund Arkil | Ejerandel52,38 % | Stemmeandel58,44 % | Fra24. apr. 2019 |
| EjerJens Skjøt-Arkil | Ejerandel47,62 % | Stemmeandel41,56 % | Fra24. apr. 2019 |

## Dattervirksomheder

### Aktuelle

| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| VirksomhedJ2A Properties ApS | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra11. jun. 2026 |
| VirksomhedOve Arkil Erhvervspark ApS | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra3. sep. 2026 |
| VirksomhedARKIL HOLDING A/S | Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra5. jul. 2019 |
| VirksomhedSønderjysk Kapital ApS | Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra18. jun. 2024 |

### Tidligere

| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra | Til |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| VirksomhedRoyal Oak Golf A/S | Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra4. jan. 2021 | Til1. maj 2021 |
| VirksomhedRoyal Oak Golf A/S | Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra1. aug. 2020 | Til3. jan. 2021 |

## Ultimative ejere
[Se ejerdiagram](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/portfolio)
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
| --- | --- | --- |
| Jesper Hessellund Arkil | JEAR Holding ApS | 50–66,66 % |
| Jens Skjøt-Arkil | JESAR Holding ApS | 33,33–49,99 % |

## Indirekte ejede virksomheder

Beregnet via viste kæder i 2.–3. led
[Se ejerdiagram](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/portfolio)
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
| --- | --- | --- |
| ARKIL A/S | ARKIL HOLDING A/S | 90–99,99 % |
| INFRA GROUP DANMARK ApS | ARKIL HOLDING A/S | 90–99,99 % |
| Royal Oak Golf A/S | ARKIL HOLDING A/S | 81–99,99 % |
| DURAPOR A/S | ARKIL HOLDING A/S | 29,99–49,99 % |
| HeyPipe ApS | ARKIL HOLDING A/S | 22,5–33,32 % |
| SAMSON GRUPPEN A/S | ARKIL HOLDING A/S → Samson Gruppen Holding ApS | 4,5–9,99 % |
| Samson Gruppen Holding ApS | ARKIL HOLDING A/S | 4,5–9,99 % |
| Samson Kabel ApS | ARKIL HOLDING A/S → Samson Gruppen Holding ApS | 4,5–9,99 % |
| WorkForce Denmark ApS | ARKIL HOLDING A/S → Samson Gruppen Holding ApS | 4,5–9,99 % |
| BAYO.S International ApS | ARKIL HOLDING A/S → Samson Gruppen Holding ApS | 3–8,99 % |
| GroundFix Holding ApS | ARKIL HOLDING A/S → Samson Gruppen Holding ApS | 3–8,99 % |

## Virksomhedssider

- [Overblik](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps)

- [Regnskab](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/financials)

- [Risiko](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/risk)

- [Tidslinje](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/timeline)

- [Ejerskab og relationer](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/portfolio)

- [Produktionsenheder](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/production-units)

- [Gazelle](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/gazelle)

- [Investeringer](https://datapublica.dk/companies/40465731-j2a-holding-aps/investments)

## Officielle kilder

- [Officiel CVR-post hos Virk](https://datacvr.virk.dk/enhed/virksomhed/40465731)

- [Officiel LEI-post hos GLEIF](https://www.gleif.org/)
