ScanEstate ApS
Stamdata
Navn | ScanEstate ApS |
Adresse | Algade 25, 4281, Gørlev |
Stiftelsesdato | 17. sep. 2019 |
Antal | 1 / 0,47mar. 2023 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://scanestate.dk/ |
| scanestate | |
Branche | Køb og salg af egen fast ejendom (681100) |
Navn | ScanEstate ApS |
Adresse | Algade 25, 4281, Gørlev |
Stiftelsesdato | 17. sep. 2019 |
Antal | 1 / 0,47mar. 2023 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://scanestate.dk/ |
| scanestate | |
Branche | Køb og salg af egen fast ejendom (681100) |
Hold øje med ScanEstate ApS
Beskrivelse
ScanEstate udvikler og udlejer boliger og erhvervsejendomme på Vestsjælland, herunder lejligheder, rækkehuse, erhvervslejemål og fleksible lagerhoteller.
Virksomheden udvikler boligområder og tilbyder lejemål til privatpersoner, familier og virksomheder. Den driver også sikre, fleksible og frostfrie lagerhoteller med adgang døgnet rundt uden binding.
Egen beskrivelse på virk.dk
Virksomhedens væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år været udlejning, udvikling og salg af ejendomme, hovedsageligt til beboelse.
Produkter & services
Lejligheder · Rækkehuse · Erhvervsområder · Bolig- og erhvervslejemål · Lagerhotelrum · Fleksible, frostfrie og sikre opbevaringsrum · Døgnadgang til opbevaringsrum
Brancher
Udlejning af bolig- og erhivsejendomme · Ejendomsudvikling · Self-storage
Kundetyper
Privatpersoner · Familier · Virksomheder · Boliglejere · Erhvervslejere · Virksomheder med behov for opbevarings- eller lagerplads
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 7.086.987 | |||||
| Driftsresultat | 4.605.294 | |||||
| Resultat før skat | 6.870.981 | |||||
| Årets resultat | 6.677.849 | |||||
| Samlede aktiver | 183.925.159 | |||||
| Egenkapital | 17.237.674 | |||||
| Gns. ansatte | 1 | |||||
2020–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
Henter gazelle-status…
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Thomas Marius Jensen | Registreret som stifter17. sep. 2019 | Nuværende roller Direktion | Ejerandel 12,5–22,22 %Indirekte via Thomas Marius Jensen Holding ApS |
| Thomas Rune Andersen | Registreret som stifter17. sep. 2019 | Nuværende roller — | Ejerandel 12,5–22,22 %Indirekte via TA Montage Holding ApS |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Thomas Marius Jensen | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
| Ejvind Pedersen | Roller Reelle ejere | TitlerReel ejer |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| DANSK REVISION SLAGELSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB | RevisorKim Thomas Nielsen | Rolle— | Fra31. mar. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra15. mar. 2023 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra4. nov. 2020 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra4. nov. 2020 |
Reelle ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel5 % | Stemmeandel50 % | Fra15. mar. 2023 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra1. apr. 2025 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra16. dec. 2025 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra11. jun. 2026 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Lasse Meyer Jones | Ejerskab gennem | 16,66–33,33 % |
| Simon Meyer Pedersen | Ejerskab gennem | 16,66–33,33 % |
| Thomas Marius Jensen | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Thomas Rune Andersen | Ejerskab gennem | 12,5–22,22 % |
| Lærke Rydiger Jensen | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Malthe Fris Andersen | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Marius Rydiger Jensen | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Oliver Fris Andersen | Ejerskab gennem | 5–8,33 % |
| Ejvind Pedersen | Ejerskab gennem | 0 % |