MSG Capital APS
CVRCVR-nummer40935282
Stamdata
Navn | MSG Capital APS |
Adresse | Indiavej 1 3, 2100, København Ø |
Stiftelsesdato | 12. nov. 2019 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Koncernens hjemmeside | http://www.hl-invest.dk/via H&L INVEST ApS |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Navn | MSG Capital APS |
Adresse | Indiavej 1 3, 2100, København Ø |
Stiftelsesdato | 12. nov. 2019 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Koncernens hjemmeside | http://www.hl-invest.dk/via H&L INVEST ApS |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Hold øje med MSG Capital APS
Få en email, når vi registrerer ændringer i regnskaber, ejerskab, ledelse eller ejendomshandler. Så slipper du for selv at tjekke virksomheden.
Gratis konto
Beskrivelse
Selskabets væsentligste aktiviteter er at eje kapitalandel i datter- og tilknyttede virksomheder.
Økonomi
Selskabsregnskab
| Regnskabsperiode | 2025kr. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -559.519 | |||||
| Resultat før skat | 6.279.011 | |||||
| Årets resultat | 8.266.627 | |||||
| Samlede aktiver | 394.213.871 | |||||
| Egenkapital | -55.208.170 | |||||
| Gns. ansatte | 0 | |||||
2020–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||
Datapublica Risk Score
Låst
Vurderer risikoen for økonomiske problemer ud fra virksomhedens regnskaber, historik og relationer.
0 · Lav100 · Høj
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Glenn Steven Nielsen | Registreret som stifter12. nov. 2019 | Nuværende roller BestyrelseDirektion | Ejerandel 10–14,99 %Indirekte via GN INVEST ApS |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Glenn Steven Nielsen | Roller BestyrelseDirektion | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR |
| Michael Halborg-Bendtsen | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
| Steen Lorenz Johan Hansen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| BDO | RevisorBrian Olsen Halling | RolleStatsautoriseret revisor | Fra13. jul. 2026 |
| BDO | Revisor— | Rolle— | Fra13. jul. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra12. nov. 2019 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra12. nov. 2019 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra12. nov. 2019 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra31. dec. 2025 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra17. mar. 2026 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel90 % | Fra27. mar. 2025 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra29. okt. 2024 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra7. nov. 2024 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra15. apr. 2025 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra12. sep. 2022 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra14. mar. 2022 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra6. sep. 2024 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra14. mar. 2024 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra11. mar. 2025 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra11. mar. 2025 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Michael Halborg-Bendtsen | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Eline Stub Halborg-Bendtsen | Ejerskab gennem | 16,66–33,33 % |
| Elizabeth Halborg Cohn | Ejerskab gennem | 16,66–33,33 % |
| Glenn Steven Nielsen | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| Steen Lorenz Johan Hansen | Ejerskab gennem | 0 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| FORE Amtmandshave ApS | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Tangmosevej 88 ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| EJENDOMSSELSKABET REGULUS ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Komplementar Tiefenbach ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Nectar KT Åboulevard ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Nectar KT Fredensgade ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Nectar KT Oehlenschlægersgade 66 ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Nectar KT OG66 Holding ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Nectar KT OS Holding ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Nectar Østerbrogade ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| FORE Søllerødgade GP ApS | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| FORE Søllerødgade K/S | Ukendt ejerandel | |
| Herbergen Vind I/S | Ukendt ejerandel | |
| K/S H&L WIND TIEFENBACH | Ukendt ejerandel | |
| Nectar Kingosparken K/S | Ukendt ejerandel | |
| Nectar KP-Holding K/S | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |