Stamdata
Navn | FENAGY A/S |
Adresse | Rokhøj 7, 8520, Lystrup |
Stiftelsesdato | 22. jun. 2020 |
Antal | 119 / 113 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.fenagy.com/ |
Branche | Fremstilling af ovne, ildsteder og fyringsaggregater til boligopvarmning (282100) |
Navn | FENAGY A/S |
Adresse | Rokhøj 7, 8520, Lystrup |
Stiftelsesdato | 22. jun. 2020 |
Antal | 119 / 113 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.fenagy.com/ |
Branche | Fremstilling af ovne, ildsteder og fyringsaggregater til boligopvarmning (282100) |
Hold øje med FENAGY A/S
Beskrivelse
FENAGY A/S udvikler, designer, fremstiller og idriftsætter varmepumper og køleanlæg med naturlige kølemidler til fjernvarme og industri og rådgiver kunder gennem projekterne. I juli 2026 havde virksomheden 109 medarbejdere og 102 årsværk; den svenske Beijer Ref AB (Publ) ejer aktuelt 50–66,66 % af FENAGY A/S.
Egen beskrivelse på virk.dk
Fenagy' forretningsgrundlag består i at udvikle, designe og fremstille samt idriftsætte varmepumper og køleanlæg med naturlige kølemidler til fjernvarmen og industrien. Et væsentligt element heri er at yde rådgivning til kunderne gennem hele værdikæden, således at kunden får den bedst mulige løsning af hele projektet. Fenagys primære markeder er Skandinavien og Nordeuropa, hvor vi sælger varmepumper og køleanlæg til fjernvarme og industri.
Analysis by AI ✨
Omsætningen steg fra 304,2 mio. kr. i 2024 til 344,6 mio. kr. i 2025, mens årets resultat steg fra 26,0 mio. kr. til 39,2 mio. kr. Ordreindgangen var ca. 318 mio. kr. i 2025 mod ca. 290 mio. kr. året før.
Medarbejderstaben voksede fra 91 medarbejdere og 90 årsværk i november 2025 til 109 medarbejdere og 102 årsværk i juli 2026. Den svenske Beijer Ref AB (Publ) er direkte ejer med en registreret ejerandel på 50–66,66 % fra 1. juli 2021; ejerandelen var 20–24,99 % frem til 30. juni 2021.
Selskabskapitalen blev forhøjet med nominelt 8.000 kr. den 27. juni 2025 ved en kontant kapitalforhøjelse; kapitalen efter forhøjelsen var 674.000 kr.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 344.554.852 | ||||
| Bruttofortjeneste | 116.507.372 | ||||
| Driftsresultat | 50.053.309 | ||||
| Resultat før skat | 50.194.405 | ||||
| Årets resultat | 39.151.634 | ||||
| Samlede aktiver | 166.542.876 | ||||
| Egenkapital | 81.408.119 | ||||
| Gns. ansatte | 88 | ||||
2021–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
Kandidat 2027 — mangler ét regnskabsår
Omsætningen skal mindst være 439.952.000 kr. i regnskabsåret, der slutter 31. dec. 2026.
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Kim Gardø Christensen | Roller BestyrelseDirektion | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR |
| Klaus Nørgaard | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Beierholm | RevisorPoul Sunn Pedersen | RolleStatsaut. revisor | Fra5. jun. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
Udenlandsk juridisk enhed | Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra1. jul. 2021 |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra1. jul. 2021 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra1. jul. 2021 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra1. jul. 2021 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| 🇸🇪Beijer Ref AB (Publ) | Ejerskab gennem Direkte | 50–66,66 % |
| Klaus Nørgaard | Ejerskab gennem | 8,33–16,66 % |
| Emil Gardø Christensen | Ejerskab gennem | 7,4–22,49 % |
| Sara Gardø Christensen | Ejerskab gennem | 7,4–22,49 % |
| Jacob Skaarup Nielsen | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Mads Holst Nielsen | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Kim Gardø Christensen | Ejerskab gennem | 0 % |