SHM EJENDOMME ApS
Stamdata
Navn | SHM EJENDOMME ApS |
Adresse | Asnæs Centret 2, 4550, Asnæs |
Stiftelsesdato | 1. okt. 1976 |
Antal | 34 / 231998 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Udlejning af erhvervsejendomme (682040) |
Navn | SHM EJENDOMME ApS |
Adresse | Asnæs Centret 2, 4550, Asnæs |
Stiftelsesdato | 1. okt. 1976 |
Antal | 34 / 231998 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Udlejning af erhvervsejendomme (682040) |
Hold øje med SHM EJENDOMME ApS
Beskrivelse
SHM EJENDOMME ApS’ væsentligste aktiviteter består i investering, herunder vedrørende fast ejendom, og selskabet er registreret med udlejning af erhvervsejendomme som branche. I regnskabsåret 1. oktober 2024 til 30. september 2025 var årets resultat 1,4 mio. kr. mod 1,5 mio. kr. året før, mens egenkapitalen steg fra 36,5 mio. kr. til 37,9 mio. kr. Selskabets direkte legale ejere er SHM INVEST ApS med 50–66,66 % og RHM INVEST ApS med 33,33–49,99 %; Rasmus Holmen Madsen er registreret som reel ejer med 80 % og ejer desuden 50–66,66 % af SHM INVEST ApS samt 100 % af RHM INVEST ApS, mens Sven Holmen Madsen ejer 33,33–49,99 % af SHM INVEST ApS.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets væsentligste aktiviteter består i investering herunder vedrørende fast ejendom.
Analysis by AI ✨
I regnskabsåret 1. oktober 2024 til 30. september 2025 var årets resultat 1,4 mio. kr. mod 1,5 mio. kr. året før, mens egenkapitalen steg fra 36,5 mio. kr. til 37,9 mio. kr.
Selskabets direkte legale ejere er SHM INVEST ApS med 50–66,66 % og RHM INVEST ApS med 33,33–49,99 %. Rasmus Holmen Madsen er registreret som reel ejer af selskabet med 80 %; han ejer desuden 50–66,66 % af SHM INVEST ApS og 100 % af RHM INVEST ApS. Sven Holmen Madsen ejer 33,33–49,99 % af SHM INVEST ApS.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2024/251. okt. 2024 - 30. sep. 2025kr. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 947.611 | |||||||
| Driftsresultat | 590.250 | |||||||
| Resultat før skat | 1.774.523 | |||||||
| Årets resultat | 1.421.238 | |||||||
| Samlede aktiver | 47.750.896 | |||||||
| Egenkapital | 37.941.933 | |||||||
| Gns. ansatte | 0 | |||||||
2018–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Kontakt
Der er ikke registreret kontaktoplysninger på virksomheden.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Rasmus Holmen Madsen | Roller DirektionReelle ejere | TitlerDIREKTØR • Reel ejer |
| Sven Holmen Madsen | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| TJEK Revision & RådgivningGodkendt Revisionsaktieselskab | RevisorAnders Nybo Pedersen | RolleStatsautoriseret revisor | Fra31. mar. 2026 |
| TJEK Revision & RådgivningGodkendt Revisionsaktieselskab | RevisorAnders Nybo Pedersen | RolleStatsautoriseret revisor | Fra31. mar. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra30. sep. 2008 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra30. sep. 2008 |
Reelle ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel80 % | Stemmeandel80 % | Fra21. dec. 2017 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. okt. 2012 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra7. mar. 2012 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra9. okt. 2009 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Rasmus Holmen Madsen | 58,33–94,43 % | |
| Sven Holmen Madsen | Ejerskab gennem | 16,66–33,33 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Bog & Idé Herning City ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Bog & Idé Rønde ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| BOG OG IDE SILKEBORG ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Borgen Bog & Idé ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Rønde Vin ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Vejen Bog & Ide/Legekæden og Skive Bog & Ide, Nørregade ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |