---
title: "Spora ApS – CVR 44348454, regnskab og ejerforhold"
description: "Spora ApS (CVR 44348454): Spora udvikler fødevarer og arbejder med forsknings- og kulinariske projekter, der omsætter industrielle sidestrømme og nye fødevareteknologier til smagfulde, næringsrige produkter og måltider."
canonical_url: "https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps"
locale: "da"
route_type: "company_overview"
robots: "index,follow"
---

# Spora ApS

Spora ApS \(CVR 44348454\): Spora udvikler fødevarer og arbejder med forsknings- og kulinariske projekter, der omsætter industrielle sidestrømme og nye fødevareteknologier til smagfulde, næringsrige produkter og måltider.

CVR-nummer: 44348454

## Virksomhedsoplysninger

- **CVR-nummer:** 44348454

- **Status:** Aktiv

- **Adresse:** Refshalevej 153 st, 1432, København K

- **Virksomhedsform:** Anpartsselskab \(ApS\)

- **Stiftet:** 4. okt. 2023

- **Antal ansatte / årsværk:** 16 / 14

- **Produktionsenheder:** 1

- **Website:** https://spora.dk/

- **Instagram:** @sporacph

## Beskrivelse

Spora udvikler fødevarer og arbejder med forsknings- og kulinariske projekter, der omsætter industrielle sidestrømme og nye fødevareteknologier til smagfulde, næringsrige produkter og måltider.

Spora udvikler et chokoladealternativ af mask, undersøger fermentering af sidestrømme for at skabe nye fødevarer, forsker i fødevarer fremstillet af rapsfrøkager og hjælper med at omdanne CO₂-afledte proteiner til måltider. Virksomheden arbejder også som kulinarisk udviklingspartner.

### Egen beskrivelse på virk.dk

Virksomhedens væsentligste aktivitet er at drive virksomhed inden for forskning, salg og udvikling inden for fødevaresektoren.

### Produkter & services

NOTCH-chokoladealternativ fremstillet af mask • Kulinarisk udviklingspartnerskab • Fødevareforskning og -udvikling med sidestrømme, rapsfrøkager og CO₂-afledte proteiner

### Brancher

Fødevareforskning og -udvikling • Udvikling af fødevarer

### Kundetyper

Virksomheder • Fødevare- og forskningspartnere

## Analysis by AI ✨

Spora havde 16 medarbejdere og 14 årsværk i august 2026. Regnskabet for 2025 viser et underskud på 10,9 mio. kr. og en negativ egenkapital på 6,6 mio. kr.; i juli 2026 blev selskabskapitalen forhøjet med nominelt 20.876 kr. til 73.067 kr. ved en kapitalforhøjelse på 12 mio. kr.

Siden 8. juli 2026 har [Alchemist ApS](https://datapublica.dk/companies/36890207) ejet 20–24,99 % af Spora, mens [Romarine ApS](https://datapublica.dk/companies/37126306) har ejet 25–33,32 %. Alchemist ejede tidligere 25–33,32 % fra 17. november 2023 til 7. juli 2026, og Romarine ejede tidligere 15–19,99 % fra 17. november 2023 til 7. juli 2026. [Monachus Holding ApS](https://datapublica.dk/companies/43365339) har været ejer siden 14. november 2024 med 33,33–49,99 %; selskabet havde tidligere 50–66,66 % fra 15. november 2023 til 13. november 2024.

I 2025 var underskuddet 784.000 kr. mindre end det korrigerede underskud på 11,7 mio. kr. for den lange regnskabsperiode 4. oktober 2023–31. december 2024. Egenkapitalen faldt fra 4,2 mio. kr. ved udgangen af 2024 til minus 6,6 mio. kr. ved udgangen af 2025; regnskabet oplyser, at kapitalforhøjelsen i juli 2026 reetablerede selskabskapitalen.

AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.

## Aktiviteter og branche

- Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

- 721000 — Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik

## Seneste regnskabsperiode

- **Regnskabsperiode:** 2025

- **Valuta:** DKK

- **Bruttofortjeneste:** -3.631.000

- **Driftsresultat:** -10.966.000

- **Årets resultat:** -10.876.000

- **Aktiver:** 4.322.000

- **Egenkapital:** -6.646.000

## Ledelse og roller

| Person | Roller | Titler |
| --- | --- | --- |
| [Jørgen Hauglund](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4000360519-j-rgen-hauglund) | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM |
| [Peter Christiansen](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4004172554-peter-christiansen) | Bestyrelse | BESTYRELSESMEDLEM |
| [Rasmus Munk Møller Thomassen](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4000795295-rasmus-munk-m-ller-thomassen) | Bestyrelse | FORMAND |
| [Mette Johnsen](https://datapublica.dk/people/pid_entity_4009867589-mette-johnsen) | Direktion | DIREKTØR |

## Revisor

| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | Jonas Milbak | statsaut. revisor | 14. jul. 2026 |
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | Rasmus Berntsen | statsaut. revisor | 14. jul. 2026 |

## Kontakt

### Fra [cvr.dk](https://datacvr.virk.dk/)

Reklamebeskyttet

Kontaktoplysninger fra CVR må ikke bruges til direkte markedsføring, når enheden er reklamebeskyttet. Beskyttelsen omfatter ikke oplysninger indsamlet fra virksomhedens egen hjemmeside. Her gælder stadig de almindelige regler for markedsføring. [Læs mere hos Erhvervsstyrelsen](https://virksomhedsguiden.dk/content/ydelser/faa-reklamebeskyttet-din-virksomhed-i-cvr/3337006d-3b93-4bb0-bc08-82a0915c0332/)

### Fra [spora.dk](https://spora.dk/)

| Kontakt | Telefon | Email |
| --- | --- | --- |
| Hovedkontakt | — | in\*\*@spora.dk [Vis hele](https://datapublica.dk/signup?redirectTo=%2Fcompanies%2F44348454-spora-aps) |

## Legale ejere

### Aktuelle

| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
| --- | --- | --- | --- |
| EjerMonachus Holding ApS | Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra14. nov. 2024 |
| EjerRomarine ApS | Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra8. jul. 2026 |
| EjerAlchemist ApS | Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra8. jul. 2026 |

### Tidligere

| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra | Til |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| EjerAlchemist ApS | Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra17. nov. 2023 | Til7. jul. 2026 |
| EjerRomarine ApS | Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra17. nov. 2023 | Til7. jul. 2026 |
| EjerMonachus Holding ApS | Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra15. nov. 2023 | Til13. nov. 2024 |
| EjerAlchemist ApS | Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra15. nov. 2023 | Til16. nov. 2023 |
| EjerMonachus Holding ApS | Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra4. okt. 2023 | Til14. nov. 2023 |

## Ultimative ejere
[Se ejerdiagram](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps/portfolio)
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
| --- | --- | --- |
| Rasmus Munk Møller Thomassen | Monachus Holding ApS / Alchemist ApS | 34,33–52,49 % |
| Lars Seier Christensen | SEIER CAPITAL A/S → Alchemist ApS | 18–24,99 % |
| Bente Juel Christiansen | Romarine ApS | 12,5–22,22 % |
| Claus Henrik Christiansen | Romarine ApS | 12,5–22,22 % |

## Virksomhedssider

- [Overblik](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps)

- [Regnskab](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps/financials)

- [Risiko](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps/risk)

- [Tidslinje](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps/timeline)

- [Ejerskab og relationer](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps/portfolio)

- [Produktionsenheder](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps/production-units)

- [Gazelle](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps/gazelle)

- [Investeringer](https://datapublica.dk/companies/44348454-spora-aps/investments)

- [Virksomhedens hjemmeside](https://spora.dk/)

## Officielle kilder

- [Officiel CVR-post hos Virk](https://datacvr.virk.dk/enhed/virksomhed/44348454)
