BAGGER-SØRENSEN & CO. A/S
Stamdata
Navn | BAGGER-SØRENSEN & CO. A/S |
Adresse | Tabletvej 1, 7100, Vejle |
Stiftelsesdato | 11. jul. 1974 |
Antal | 38 / 26 |
Lokationer (P-enheder) | 2Se lokationer |
Hjemmeside | https://baggersorensen.com/ |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Navn | BAGGER-SØRENSEN & CO. A/S |
Adresse | Tabletvej 1, 7100, Vejle |
Stiftelsesdato | 11. jul. 1974 |
Antal | 38 / 26 |
Lokationer (P-enheder) | 2Se lokationer |
Hjemmeside | https://baggersorensen.com/ |
Branche | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Hold øje med BAGGER-SØRENSEN & CO. A/S
Beskrivelse
Et familieejet holding- og investeringsselskab samt family office. Selskabets aktiver er investeret i langsigtede børsnoterede værdipapirer, private equity, infrastrukturfonds og andre investeringer. Selskabet investerer i fremtidige teknologier, fødevarer, sundhed og forskning.
Forvalter ejerfamiliernes investeringer, investerer i SMV’er med vækstpotentiale gennem Bagger-Sørensen Equity A/S og investerer direkte i ejendomsudvikling gennem Bagger-Sørensen Real Estate A/S.
Egen beskrivelse på virk.dk
Koncernens og selskabets væsentligste aktiviteterBagger-Sørensen & Co. koncernens væsentligste aktiviteter er pr. 31 december 2025: * Direkte investering i små og mellemstore virksomheder. * DANDY Business Park (erhvervsejendomsportefølje). * Finansielle investeringer. De direkte investeringer gennemføres i datterselskabet Bagger-Sørensen Equity A/S. Der er i 2025 foretaget direkte investeringer, samt add-on investeringer i underliggende porteføljeselskaber. Resultatopgørelsen vil således løbende være påvirket af helårseffekten af sidste års investeringer, hvori investeringerne kun indgår forholdsmæssigt fra tidspunktet for investeringen og frem til regnskabsafslutningen.
Produkter & services
Kapitalforvaltning · Virksomhedsinvesteringer · Ejendomsudvikling
Brancher
Holding- og investeringsselskab · Family office · Private equity · Ejendomsudvikling
Kundetyper
SMV’er med vækstpotentiale · Ejerfamilier
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 1.928.097.000 | |||||||
| Bruttofortjeneste | 519.863.000 | |||||||
| Driftsresultat | -3.605.000 | |||||||
| Resultat før skat | 68.671.000 | |||||||
| Årets resultat | 16.584.000 | |||||||
| Samlede aktiver | 5.696.643.000 | |||||||
| Egenkapital | 3.914.692.000 | |||||||
| Gns. ansatte | 1.240 | |||||||
2018–2025 Lås regnskabshistorikken op | ||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
3 vækstår i træk
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Claus Bagger-Sørensen | Roller BestyrelseReelle ejere | TitlerNÆSTFORMAND • Reel ejer |
| Jens-Peter Poulsen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Jo Ottow Svendsen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Morten Beck Jørgensen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Steen Bagger-Sørensen | Roller BestyrelseReelle ejere | TitlerFORMAND • Reel ejer |
| Torben Brøgger-Mikkelsen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Søren Birn | Roller Direktion | TitlerADM. DIR. |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorTom B. Lassen | Rollestatsaut. revisor | Fra29. mar. 2026 |
| — | RevisorTobias Oppermann | Rollestatsaut. revisor | Fra29. mar. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra23. dec. 2019 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra23. dec. 2019 |
Reelle ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel50 % | Stemmeandel50 % | Fra23. dec. 2019 | |
| Ejerandel50 % | Stemmeandel50 % | Fra23. dec. 2019 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra4. apr. 2024 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra24. jun. 2026 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2006 | |
| Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra14. okt. 2022 | |
| Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra6. feb. 2019 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra6. feb. 2024 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra15. feb. 2024 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra22. okt. 2018 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel25 % | Fra19. aug. 2025 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra24. okt. 2022 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra6. apr. 2020 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra5. mar. 2025 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra14. okt. 2022 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra16. jul. 2021 | |
| Ejerandel10–14,99 % | Stemmeandel10 % | Fra21. aug. 2015 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra23. okt. 2018 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Claus Bagger-Sørensen | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Steen Bagger-Sørensen | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Alkeon ApS | Ejerskab gennem | 100 % |
| Daeda ApS | Ejerskab gennem | 100 % |
| DANDY Business Park ApS | Ejerskab gennem | 100 % |
| DEL-TECH ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Flex Wind A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Flex Wind Group A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| HØJ EL & AUTOMATION ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| KLOVBORG MASKINFABRIK A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Motus Nordic Belting A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Motus Nordic Door Solutions ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Motus Nordic Group A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Motus Nordic Properties ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| NTO A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| ARMIGA A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Baso Group A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| ECM INDUSTRIES A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Ejendomsselskabet Niels Bohrs Vej 5 ApS | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Future Food A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Grene Wind Industry Supplies A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| HANEGAL A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| JYMIKA A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Nr. Onsild A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Tablet 3 Holdco ApS | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| TOP FOOD A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| TRIER INDUSTRIES A/S | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| ALEKS STEEN ApS | Ejerskab gennem | 60–89,99 % |
| FLINDT-KRISTENSEN ApS | 56,66–80,15 % | |
| FIBERPARTNER ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| BMK Defence Systems ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Lyras A/S | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Lyras DK ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| Lyras Pharma ApS | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
| TARPREC ApS | Ejerskab gennem | 22,5–33,32 % |
| Inland Ice ApS | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| VB PLUS ApS | Ejerskab gennem | 7,5–13,33 % |
| Cercare Medical A/S | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Raw Culture ApS | Ejerskab gennem | 4,99–10 % |
| NABOGO ApS | Ejerskab gennem | 3–5 % |
| Weed Fighter ApS | Ejerskab gennem | 3–5 % |
| Autonomous Units ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| Papp Danmark ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| Signit.dk ApS | Ejerskab gennem | 2,25–4 % |
| Living Better A/S | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| Roccai ApS | Ejerskab gennem | 1,5–3 % |
| SUPERLIGAEN A/S | Ejerskab gennem | 0,75–2 % |
| Matchday Production A/S | Ejerskab gennem | 0,24–1 % |
| K/S af 11.1.2024 III | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |