MITCO ApS
Stamdata
Navn | MITCO ApS |
Adresse | Høkerboderne 8 1, 1712, København V |
Stiftelsesdato | 28. okt. 1975 |
Antal | 9 / 6 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Navn | MITCO ApS |
Adresse | Høkerboderne 8 1, 1712, København V |
Stiftelsesdato | 28. okt. 1975 |
Antal | 9 / 6 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Hold øje med MITCO ApS
Beskrivelse
MITCO ApS ejer og administrerer ejendomme, driver hoteller og folkehuse samt investerer i og ejer andre selskaber. Selskabet er et anpartsselskab med 9 medarbejdere og 6 årsværk i august 2026; i august 2024 var tallene 7 medarbejdere og 6 årsværk. Årsresultatet faldt fra 56,3 mio. kr. i 2024 til 14,6 mio. kr. i 2025, mens egenkapitalen steg fra 200,9 mio. kr. til 969,4 mio. kr.; årsrapporten anfører, at resultatet i 2025 var væsentligt påvirket af aktiemarkedet, og at den primære drift i koncernens ejendoms- og driftsselskaber var tilfredsstillende. Mitco Holding ApS er registreret som juridisk ejer med 100 % ejerandel fra 26. maj 2026; ANPARTSSELSKABET AF 20. MARTS 2013 ophørte som juridisk ejer samme dag efter at have haft 15–19,99 % fra 29. januar 2020. Mitco Holding havde haft 66,67–89,99 % fra 20. maj 2020 til 25. maj 2026. MITCO ApS’ direkte ejerandel i Challenge ApS var 10–14,99 % fra 10. februar til 23. oktober 2026 og er registreret som 20–24,99 % fra 24. oktober 2026; stemmerettighederne var henholdsvis 10 % og 20 %.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets aktiviteter består i at eje og administere ejendomme, eje og drive hoteller og Folkehus med dertil naturligt knyttede aktiviteter, samt foretage investeringsvirksomhed og eje andre selskaber.
Analysis by AI ✨
MITCO ApS’ årsresultat faldt fra 56,3 mio. kr. i 2024 til 14,6 mio. kr. i 2025, mens egenkapitalen steg fra 200,9 mio. kr. til 969,4 mio. kr. Årsrapporten anfører, at resultatet i 2025 var væsentligt påvirket af udviklingen på aktiemarkedet, og beskriver den primære drift i koncernens ejendoms- og driftsselskaber som tilfredsstillende. Målsætningen for resultat før afkast på værdipapirer blev ikke nået; rapporten nævner større nedskrivninger på finansielle aktiver og mere ejendomsvedligehold end ventet.
I august 2026 havde selskabet 9 medarbejdere og 6 årsværk. I august 2024 var tallene 7 medarbejdere og 6 årsværk.
Den 26. maj 2026 blev Mitco Holding ApS registreret som MITCO ApS’ juridiske ejer med 100 % ejerandel. ANPARTSSELSKABET AF 20. MARTS 2013, som havde haft 15–19,99 % fra 29. januar 2020, ophørte som ejer samme dag. Mitco Holding havde forinden haft 66,67–89,99 % fra 20. maj 2020 til 25. maj 2026.
MITCO ApS’ direkte ejerandel i Challenge ApS var 10–14,99 % fra 10. februar til 23. oktober 2026 og er registreret som 20–24,99 % fra 24. oktober 2026. De tilhørende stemmerettigheder var henholdsvis 10 % og 20 %.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -4.353.000 | ||||||||
| Driftsresultat | -11.487.000 | ||||||||
| Resultat før skat | 17.105.000 | ||||||||
| Årets resultat | 14.567.000 | ||||||||
| Samlede aktiver | 1.034.959.000 | ||||||||
| Egenkapital | 969.437.000 | ||||||||
| Gns. ansatte | 8 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Lennart Bent Lajboschitz | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
| Suzanne Bloch Lajboschitz | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Beierholm | RevisorJan Nygaard | RolleStatsaut. revisor | Fra24. apr. 2026 |
| Beierholm | RevisorKasper Rabing Christensen | RolleStatsaut. revisor | Fra24. apr. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra26. maj 2026 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra13. mar. 2025 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra22. aug. 2016 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra14. jun. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra28. jun. 2025 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra25. okt. 2016 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra16. nov. 2016 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra28. nov. 2019 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra24. mar. 2025 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra19. dec. 2013 | |
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra27. apr. 2021 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra1. jan. 2022 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra31. dec. 2019 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra24. okt. 2026 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra25. mar. 2021 | |
| Ejerandel0 % | Stemmeandel100 % | Fra28. dec. 2023 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Lennart Bent Lajboschitz | Ejerskab gennem | 100 % |