SYNOPTIK A/S
Stamdata
Navn | SYNOPTIK A/S |
Adresse | Lyskær 1, 2730, Herlev |
Stiftelsesdato | 28. jun. 1941 |
Antal | 841 / 760 |
Lokationer (P-enheder) | 116Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.synoptik.dk/ |
| synoptikdk | |
| @synoptikdk | |
| synoptik | |
| www.synoptik.dk | |
Branche | Optikeraktiviteter (477410) |
Navn | SYNOPTIK A/S |
Adresse | Lyskær 1, 2730, Herlev |
Stiftelsesdato | 28. jun. 1941 |
Antal | 841 / 760 |
Lokationer (P-enheder) | 116Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.synoptik.dk/ |
| synoptikdk | |
| @synoptikdk | |
| synoptik | |
| www.synoptik.dk | |
Branche | Optikeraktiviteter (477410) |
Hold øje med SYNOPTIK A/S
Beskrivelse
Synoptik er en optikdetailvirksomhed, der tilbyder synsprøver, briller, kontaktlinser, solbriller, abonnementer og webshop-tjenester.
Synoptik tilbyder synsprøver med sundhedstjek, sælger briller, kontaktlinser og solbriller, tilbyder brille- og kontaktlinseabonnementer samt driver en webshop og lokale butikker.
Produkter & services
Synsprøver med sundhedstjek · Briller · Kontaktlinser · Solbriller · All-Inclusive-brilleabonnement · Kontaktlinseabonnement · Webshop · Lokale optikerbutikker · F volgendeirmaaftaler
Brancher
Optikdetailhandel · Synspleje
Kundetyper
Forbrugere · Erhvervskunder
Analysis by AI ✨
Regnskabet for 2025 viser en omsætning på 1 mia. kr. og et resultat før skat på 161,4 mio. kr. I 2024 var omsætningen 934,7 mio. kr., mens resultat før skat var 380,1 mio. kr. (CVR 62756217)
Synoptik-Fonden ejer fortsat 33,33–49,99 % af Synoptik A/S. GrandVision Retail Holding B.V. i Nederlandene er registreret som direkte ejer med en ejerandel på 50–66,66 %. Grand Vision Northern Europe B.V. i Nederlandene var registreret som direkte ejer med samme ejerinterval fra 1. oktober 2002 til 27. oktober 2015; GrandVision Retail Holding B.V.s registrering begyndte 28. oktober 2015. (CVR 62756217)
Synoptik A/S ejer 100 % af SYNOPTIK NUUK ApS, der blev grundlagt i 1980. (CVR 62756217)
I juli 2026 var der registreret 819 medarbejdere og 714 årsværk hos Synoptik A/S. (CVR 62756217)
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gns. ansatte | 665 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Gazelle
1 vækstår i træk
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Andreas Sundfør Jacobsen | Roller BestyrelseDirektion | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • ADM. DIR. |
| Eva Zeuthen Bentsen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Helle Susan Kjelsmark | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Henriette Bruun | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Jesper Kaiser | Roller Bestyrelse | TitlerSUPPLEANT |
| Jørgen Kjergaard Madsen | Roller Bestyrelse | TitlerNÆSTFORMAND |
| Ole Svejgaard | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorOle Becker | RolleState Authorised Public Accountant | Fra10. jul. 2026 |
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorThomas Steen Andersen | RolleState Authorised Public Accountant | Fra10. jul. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
Unknown Other Participant | Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra28. okt. 2015 |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra1. okt. 2002 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 1980 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| 🇳🇱GrandVision Retail Holding B.V. | Ejerskab gennem Direkte | 50–66,66 % |
| GROSSERER ROBERT DELFERS MINDEFOND | Ejerskab gennem Direkte | 33,33–49,99 % |