SKOVGÅRD-GYLDENVANG HOLDING A/S
Stamdata
Navn | SKOVGÅRD-GYLDENVANG HOLDING A/S |
Adresse | Centervej 1, 4270, Høng |
Stiftelsesdato | 19. sep. 1977 |
Antal | 12 / 82003 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Finansielle holdingselskaber (642110) |
Navn | SKOVGÅRD-GYLDENVANG HOLDING A/S |
Adresse | Centervej 1, 4270, Høng |
Stiftelsesdato | 19. sep. 1977 |
Antal | 12 / 82003 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Branche | Finansielle holdingselskaber (642110) |
Hold øje med SKOVGÅRD-GYLDENVANG HOLDING A/S
Beskrivelse
SKOVGÅRD-GYLDENVANG HOLDING A/S er et aktieselskab med registreret branche som finansielt holdingselskab; dets registrerede formål er at drive handel. Hovedregisteret registrerede senest 12 medarbejdere og 8 årsværk for 2003. Mogens Gyldenvang ejer 100 % af selskabet; selskabet ejer 66,67–89,99 % af M.G. Handel Aps og 33,33–49,99 % af Sportigan Høng ApS, mens Mogens Gyldenvang ejer henholdsvis 68 % og 50 % direkte. Selskabets registrerede adresse har været Centervej 1 i Høng siden 1. november 2018.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets formål er at drive handel.
Analysis by AI ✨
Årsrapporten for 2025 viser et overskud efter skat på 285.944 kr. og en egenkapital på 21,4 mio. kr. I 2024 var overskuddet efter skat 1,4 mio. kr., og egenkapitalen var 23 mio. kr.
Mogens Gyldenvang ejer 100 % af selskabet. Selskabet ejer 66,67–89,99 % af M.G. Handel Aps, mens Mogens Gyldenvang ejer 68 % direkte. Selskabet ejer 33,33–49,99 % af Sportigan Høng ApS, og Mogens Gyldenvang ejer 50 % direkte.
Selskabets registrerede adresse har været Centervej 1 i Høng siden 1. november 2018. Det tidligere navn var MARIUS HANSENS EFTF.. HØNG A/S frem til 5. juli 2004; navnet SKOVGÅRD-GYLDENVANG HOLDING A/S gælder fra 6. juli 2004.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -46.839 | ||||||||
| Driftsresultat | -46.839 | ||||||||
| Resultat før skat | 281.676 | ||||||||
| Årets resultat | 285.944 | ||||||||
| Samlede aktiver | 21.402.828 | ||||||||
| Egenkapital | 21.380.135 | ||||||||
| Gns. ansatte | 1 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Anne Skovgaard Gyldenvang | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Mogens Gyldenvang | Roller BestyrelseDirektionEJERREGISTER | TitlerBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR |
| Thomas Skovgaard Gyldenvang | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Trine Løvenbalch Gyldenvang | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Boreco | RevisorSimon Daniel Elvemand | Rollestatsautoriseret revisor | Fra1. jul. 2026 |
| Boreco | Revisor— | Rolle— | Fra1. jul. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra16. dec. 1996 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel66,67–89,99 % | Stemmeandel66,67 % | Fra2. jan. 2024 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra17. jun. 2018 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra22. feb. 2007 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra25. jun. 2018 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Mogens Gyldenvang | Ejerskab gennem Direkte | 100 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| CENTERGRUPPEN HØNG A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| HANDELSSELSKABET KJ ApS | Ejerskab gennem | 25–44,44 % |