William Demant Fonden
Core data
Name | William Demant Fonden |
Address | Kongebakken 9, 2765, Smørum |
Founded | Oct 16, 1999 |
| 4 / 4Jun 2026 | |
Locations (P-units) | 1View locations |
VAT registered | |
Branch | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Name | William Demant Fonden |
Address | Kongebakken 9, 2765, Smørum |
Founded | Oct 16, 1999 |
| 4 / 4Jun 2026 |
Locations (P-units) | 1View locations |
VAT registered | |
Branch | Ikke-finansielle holdingselskaber (642120) |
Keep track of William Demant Fonden
Description
Fondens formål William Demant Fondens hovedformål er at sikre og videreudvikle Demant A/S. Dette sker gennem det 100 % ejede datterselskab William Demant Invest A/S, der også fungerer som holdingselskab for Fondens øvrige erhvervsmæssige investeringer. En detaljeret gennemgang af de individuelle investeringer og Fondens strategi for formueplacering ndes i William Demant Invests Annual Report. Fonden skal samtidig kunne udøve væsentlig indydelse på de virksomheder, som er tilknyttet den - eller måtte blive det - for at bevare og styrke kontinuiteten i disse virksomheder. Dette udelukker dog ikke, at Fonden eller dens virksomheder kan investere i andre selskaber, også uden at opnå betydelig indydelse. Endelig er det et centralt formål at bevare aktiemajoriteten i Demant, enten direkte eller indirekte. Hvis Fondsbestyrelsen vurderer, at en midlertidig fravigelse af denne aktiemajoritet er nødvendig for at sikre Demant-koncernens langsigtede udvikling - eksempelvis i forbindelse med virksomhedskøb, fusioner eller andre former for konsolidering – kan dette nde sted. I så fald skal Fonden fortsat bevare en væsentlig indydelse i Demant eller, ved fusion eller aktieombytning, i det fortsættende selskab.
Financials
| Reporting period | 2025DKK | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 30,060,000,000 | ||||||
| Gross profit | 22,003,000,000 | ||||||
| Profit before tax | 2,821,000,000 | ||||||
| Net income | 1,117,000,000 | ||||||
| Total assets | 71,801,000,000 | ||||||
| Equity | 31,616,000,000 | ||||||
| Avg. employees | 26,799 | ||||||
2019–2025 Unlock financial history | |||||||
Datapublica Risk Score
What goes into the assessment
Financials
Equity ratio, profitability, and liquidity
Accounts and history
Late filings and previous financial distress
Owners and management
Past bankruptcies and owners’ other companies
Company and connections
Age, industry, and shared addresses or contact details
Standard: Score and risk bandPro: Also a detailed explanation of the factors
People
| Person | Roles | Titles |
|---|---|---|
| Anna Cecilia Frellsen | Roles Board | TitlesBESTYRELSESMEDLEM |
| Lars Nørby Johansen | Roles Board | TitlesFORMAND |
| Thomas Peider Hofman-Bang | Roles Board | TitlesNÆSTFORMAND |
| Tine Susanne Miksch Roed | Roles Board | TitlesBESTYRELSESMEDLEM |
Auditor
| Audit firm | Auditor | Role | From |
|---|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | AuditorRasmus Friis Jørgensen | RoleState-Authorised Public Accountant | FromApr 10, 2026 |
| PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab | AuditorRasmus Friis Jørgensen | RoleStatsautoriseret revisor | FromApr 10, 2026 |
Child companies
| Company | Ownership | Voting rights | From |
|---|---|---|---|
| Ownership100 % | Voting rights100 % | FromMay 26, 2004 | |
| Ownership50–66.66 % | Voting rights50 % | FromNov 10, 2011 |
Indirectly owned companies
| Name | Ownership through | Calculated ownership |
|---|---|---|
| Audika ApS | 100 % | |
| Demant Sales Strategic Accounts A/S | 100 % | |
| Diatec A/S | 100 % | |
| INTERACOUSTICS A/S | 100 % | |
| OTICON A/S | 100 % | |
| Oticon Denmark A/S | 100 % | |
| SBO Hearing A/S | 100 % | |
| SBO International Sales A/S | 100 % | |
| WDH nr. 11 A/S | 100 % | |
| WDI 2 ApS | Ownership through | 100 % |
| Demant A/S | Ownership through | 50–66.66 % |
| Anpartsselskabet af 7.11.2022 | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| DENCKER A/S | 33.33–66.65 % | |
| JEUDAN A/S | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| JEUDAN II A/S | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| JEUDAN IX ApS | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| Jeudan Projekt & Service A/S | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| JEUDAN V A/S | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| JEUDAN X ApS | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| Jeudan XIV ApS | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| HIMPP A/S | 20–33.32 % | |
| A Tech Supply ApS | Ownership through | 16.66–33.33 % |
| GN A/S | Ownership through | 10–14.99 % |
| GN Financing A/S | Ownership through | 10–14.99 % |
| GN HEARING A/S | Ownership through | 10–14.99 % |
| GN STORE NORD A/S | Ownership through | 10–14.99 % |
| Pleo Holding ApS | Ownership through | 8.33–16.66 % |
| HIMSA II A/S | Ownership through | 7.5–13.33 % |
| HIMSA II K/S | Ownership through | 7.5–13.33 % |
| Bernafon AG | Unknown stake | |
| K/S HIMPP | Unknown stake | |
| Sonic AG | Unknown stake |