ECCO HOLDING A/S
Stamdata
Navn | ECCO HOLDING A/S |
Adresse | Industrivej 5, 6261, Bredebro |
Stiftelsesdato | 7. jun. 1997 |
Antal | 15 / 13 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://group.ecco.com/ |
| @ecco | |
| ecco-sko-as | |
| @ecco | |
Momsregistreret | |
Branche | Trusters aktiviteter (643200) |
Navn | ECCO HOLDING A/S |
Adresse | Industrivej 5, 6261, Bredebro |
Stiftelsesdato | 7. jun. 1997 |
Antal | 15 / 13 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://group.ecco.com/ |
| @ecco | |
| ecco-sko-as | |
| @ecco | |
Momsregistreret | |
Branche | Trusters aktiviteter (643200) |
Hold øje med ECCO HOLDING A/S
Beskrivelse
ECCO er en fodtøjs- og lædervirksomhed grundlagt i 1963, som håndterer praktisk talt alle aspekter af sin værdikæde, herunder garverier, skoproduktion samt engros- og detailaktiviteter.
ECCO designer, udvikler, fremstiller og sælger fodtøj. Virksomheden fremstiller læder på egne garverier og producerer sko på egne fabrikker samt driver engros- og detailaktiviteter.
Egen beskrivelse på virk.dk
Formål Selskabets formål er at eje aktiemajoriteten i ECCO Sko A/S samt kapitalandele i andre selskaber og at eje og udleje fast ejendom. ECCO Sko A/S producerer og sælger fodtøj og accessories til wholesale og retail.
Produkter & services
Fodtøj · Læder · Skodesign og -udvikling · Skoproduktion · Engrosaktiviteter · Detailaktiviteter
Brancher
Fodtøjsproduktion · Læderproduktion · Engroshandel · Detailhandel
Kundetyper
Kunder · Engroskunder · Detailkunder
Analysis by AI ✨
ECCO Holding A/S’ årsresultat vendte fra et overskud på 132,3 mio. kr. i 2023 til et underskud på 411,5 mio. kr. i 2024. Driftsresultatet gik samtidig fra -5,5 mio. kr. til -574,5 mio. kr.; egenkapitalen var 5,6 mia. kr. ved udgangen af 2024.
ECCO Holding A/S er direkte ejet gennem tre holdingselskaber: ANPARTSSELSKABET AF 1. OKTOBER 2011 ejer 25–33,32 % og har 100 % af stemmerettighederne, mens ANPARTSSELSKABET AF 2. OKTOBER 2011 og ANPARTSSELSKABET AF 3. OKTOBER 2011 hver ejer 33,33–49,99 %, men har 0 % af stemmerettighederne. Holdingens formål omfatter ejerskab af aktiemajoriteten i ECCO Sko A/S samt kapitalandele i andre selskaber og fast ejendom.
Medarbejderstaben var 15 medarbejdere og 13 årsværk i august 2026. Det er en juridisk enhedsopgørelse for holdingselskabet, ikke for ECCO-koncernen.
ECCO Holding A/S’ registrerede branche skiftede 1. januar 2025 fra anden finansiel formidling til trusters aktiviteter. Den registrerede branchehistorik viser desuden holdingselskabsaktivitet i tidligere perioder.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 15.286.000 | ||||||||
| Driftsresultat | -477.599.000 | ||||||||
| Resultat før skat | -364.574.000 | ||||||||
| Årets resultat | -374.129.000 | ||||||||
| Samlede aktiver | 5.213.147.000 | ||||||||
| Egenkapital | 4.988.507.000 | ||||||||
| Gns. ansatte | 26 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Stiftere
| Stifter | Registreret som stifter | Nuværende roller | Ejerandel |
|---|---|---|---|
| Karl-Heinz Werner Toosbuy | Registreret som stifter7. jun. 1997 | Nuværende roller — | Ejerandel — |
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| André Toosbuy Kasprzak | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Anna Toosbuy Rasch | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Hanni Merete Toosbuy | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
| Henrik Heide Ottosen | Roller Bestyrelse | TitlerNÆSTFORMAND |
| Karen Frøsig | Roller Bestyrelse | TitlerNÆSTFORMAND |
| Søren Stier | Roller Direktion | TitlerADM. DIR. |
| Tommy Thansky | Roller Direktion | TitlerDIREKTØR |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| EY Godkendt Revisionspartnerselskab | RevisorMorten Østergaard Koch | Rollestatsaut. revisor | Fra26. jun. 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel0 % | Fra22. dec. 2011 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel0 % | Fra22. dec. 2011 | |
| Ejerandel25–33,32 % | Stemmeandel100 % | Fra22. dec. 2011 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra11. okt. 2017 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra17. nov. 2020 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra7. jun. 2024 | |
| Ejerandel90–99,99 % | Stemmeandel90 % | Fra9. sep. 2011 | |
| Ejerandel50–66,66 % | Stemmeandel50 % | Fra26. nov. 2020 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra19. nov. 2021 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra15. okt. 2021 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel15 % | Fra25. feb. 2021 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra23. okt. 2018 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra8. feb. 2012 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra16. jan. 2025 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| André Toosbuy Kasprzak | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Anna Toosbuy Rasch | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Hanni Merete Toosbuy | Ejerskab gennem | 25–33,32 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| E2B ApS | Ejerskab gennem | 100 % |
| OmniGraph A/S | Ejerskab gennem | 100 % |
| ECCO MIDDLE EAST A/S | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| ECCOLET PORTUGAL ApS | Ejerskab gennem | 90–99,99 % |
| Sequence Holding ApS | Ejerskab gennem | 66,67–89,99 % |
| Circlia Nordic ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| KBB Bybladet P/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| DPG Invest ApS | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| El-vej 2, Kolding ApS | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| GI II Invest 3 ApS | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| KB Lindvedhave II P/S | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| KB Lindvedhave P/S | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| KB Nr. Bjert P/S | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| KB Stige P/S | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| KB Strandgaderne P/S | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| KB Strømmen P/S | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| GI II Holding 3 ApS | Ejerskab gennem | 13,33–22,49 % |
| GI II Invest 2 ApS | Ejerskab gennem | 13,33–22,49 % |
| GI II Holding 1 ApS | Ejerskab gennem | 10–16,66 % |
| GI II Holding 2 ApS | Ejerskab gennem | 6,66–15 % |
| GI III Invest 1 ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| GI III Invest 2 ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| GI III Holding 2 ApS | Ejerskab gennem | 4,5–9,99 % |
| GI III Holding 1 ApS | Ejerskab gennem | 3,33–9 % |
| ICP 2020 II K/S | Ejerskab gennem | 1,66–5 % |
| ECCO Europe AG | Ejerskab gennem | Ukendt ejerandel |