THY-MORS ENERGI HOLDING A/S
Stamdata
Navn | THY-MORS ENERGI HOLDING A/S |
Adresse | Løvevej 5, 7700, Thisted |
Stiftelsesdato | 1. jan. 2000 |
Antal | 43 / 28 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.thymors.dk/ |
| ThyMorsEnergi | |
| thy-mors-energi-service-a-s | |
Momsregistreret | |
Branche | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Navn | THY-MORS ENERGI HOLDING A/S |
Adresse | Løvevej 5, 7700, Thisted |
Stiftelsesdato | 1. jan. 2000 |
Antal | 43 / 28 |
Lokationer (P-enheder) | 1Se lokationer |
Hjemmeside | https://www.thymors.dk/ |
| ThyMorsEnergi | |
| thy-mors-energi-service-a-s | |
Momsregistreret | |
Branche | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Hold øje med THY-MORS ENERGI HOLDING A/S
Beskrivelse
Thy-Mors Energi er et lokalt andelsselskab, der investerer i infrastruktur gennem fire forretningsområder: grøn energiproduktion, elforsyning, fibernet og nettilslutning.
Thy-Mors Energi investerer i vedvarende energiprojekter, udvikler elnettet, tilbyder fibertilslutning til andelshavere og projekterer og nettilslutter vedvarende energiproduktion og større forbrugsanlæg.
Egen beskrivelse på virk.dk
Selskabets hovedaktivitet er at eje aktier, anparter og kapitalandele i selskaber, hvori Thy-Mors Energi A.M.B.A. har indflydelse, herunder alle de 100% ejede koncernselskaber.Herudover består selskabets aktivitet i udlejning af medarbejdere til koncernforbundne selskaber.Thy-Mors Energi Holding A/S indgår I Thy-Mors Energi-koncernen.Thy-Mors Energi-koncernens ultimative moderselskab er Thy-Mors Energi A.M.B.A. Der henvises til koncernregnskabet for Thy-Mors Energi A.M.B.A., hvori der indgår redegørelse om risikostyring samt koncernoversigt.
Produkter & services
Investering i vedvarende energiprojekter · Elinfrastruktur · Gratis fibertilslutning til andelshavere · Projektering og nettilslutning af vedvarende energiproduktion og større forbrugsanlæg
Brancher
Energiinfrastruktur · Vedvarende energi · Elforsyning · Fibernetinfrastruktur
Kundetyper
Andelshavere · Producenter af vedvarende energi · Ejere af større forbrugsanlæg
Analysis by AI ✨
Regnskabet for 2025 viser et resultat efter skat på 48,4 mio. kr. mod 44,2 mio. kr. i 2024. Egenkapitalen steg samtidig fra 1.155,4 mio. kr. til 1.203,957 mio. kr. Thy-Mors Energi Holding A/S’ hovedaktivitet er at eje kapitalandele og udleje medarbejdere til koncernforbundne selskaber. Det ultimative moderselskab er THY-MORS ENERGI A.M.B.A., som ejer 100 % af holdingselskabet.
Den seneste månedsregistrering viser 43 medarbejdere og 31 årsværk i juli 2026. I juli 2025 var tallene henholdsvis 43 medarbejdere og 31 årsværk.
Holdingens helejede datterselskaber omfatter NETSELSKABET ELVÆRK A/S, THY-MORS ENERGI FIBERNET A/S, Thy-Mors Energi Produktion A/S og ENERGRID A/S. Holdingselskabet ejer desuden 33,33–49,99 % af go'energi A/S og 15–19,99 % af VESTJYSKE NET SERVICE A/S.
AI-genererede tekster bygger på registrerede oplysninger, som kan være forsinkede eller ufuldstændige. Der kan forekomme fejl.
Økonomi
| Regnskabsperiode | 2025kr. | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 15.460.000 | ||||||||
| Driftsresultat | -10.167.000 | ||||||||
| Resultat før skat | 46.098.000 | ||||||||
| Årets resultat | 48.395.000 | ||||||||
| Samlede aktiver | 1.539.766.000 | ||||||||
| Egenkapital | 1.203.957.000 | ||||||||
| Gns. ansatte | 30 | ||||||||
2017–2025 Lås regnskabshistorikken op | |||||||||
Datapublica Risk Score
Det indgår i vurderingen
Økonomi
Soliditet, indtjening og likviditet
Regnskaber og historik
Sene regnskaber og tidligere økonomiske problemer
Ejere og ledelse
Tidligere konkurser og ejernes øvrige virksomheder
Virksomhed og relationer
Alder, branche og delte adresser eller kontaktoplysninger
Standard: Score og risikoniveauPro: Også detaljeret forklaring af faktorerne
Kontakt
Fra thymors.dk
| Kontakt | Telefon | |
|---|---|---|
| Om Thy-Mors Energi | 96 70 ** **Vis hele | — |
Gazelle
1 vækstår i træk
Børsen Gazelle er Dagbladet Børsens kåring. Datapublica er ikke tilknyttet Børsen. Beregnede statusser er Datapublicas egen analyse af offentlige CVR-regnskabsdata.
Ledelse og roller
| Person | Roller | Titler |
|---|---|---|
| Bjarke Højer Thomsen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Bjarne Østergaard | Roller Bestyrelse | TitlerSUPPLEANT |
| Henrik Hilligsø Munk | Roller Bestyrelse | TitlerSUPPLEANT |
| Holger Michael Mörk | Roller Bestyrelse | TitlerSUPPLEANT |
| Jakob Tange | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Kenneth Ejler Mortensen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Konrad Sejersbøl | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Rasmus Anneberg Pedersen | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Robert Hove | Roller Bestyrelse | TitlerFORMAND |
| Søren Lyndrup | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Søren Markussen | Roller Bestyrelse | TitlerNÆSTFORMAND |
| Ulf Ørsøe Nyborg | Roller Bestyrelse | TitlerBESTYRELSESMEDLEM |
| Lars Peter Christiansen | Roller Direktion | TitlerADM. DIR. |
Revisor
| Revisionsfirma | Revisor | Rolle | Fra |
|---|---|---|---|
| Beierholm | RevisorJesper K. Viborg | RolleStatsaut. revisor | Fra22. maj 2026 |
Legale ejere
| Ejer | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra24. jun. 2010 |
Dattervirksomheder
| Virksomhed | Ejerandel | Stemmeandel | Fra |
|---|---|---|---|
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra27. feb. 2018 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra1. jan. 2010 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra22. dec. 2006 | |
| Ejerandel100 % | Stemmeandel100 % | Fra7. feb. 2019 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra14. jun. 2022 | |
| Ejerandel33,33–49,99 % | Stemmeandel33,33 % | Fra9. jun. 2011 | |
| Ejerandel20–24,99 % | Stemmeandel20 % | Fra6. maj 2015 | |
| Ejerandel15–19,99 % | Stemmeandel15 % | Fra30. sep. 2024 | |
| Ejerandel5–9,99 % | Stemmeandel5 % | Fra20. jun. 2024 |
Ultimative ejere
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| THY-MORS ENERGI A.M.B.A. | Ejerskab gennem Direkte | 100 % |
Indirekte ejede virksomheder
| Navn | Ejerskab gennem | Beregnet ejerandel |
|---|---|---|
| Lokal grøn værdiskabelse på Mors A/S | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Projektselskab Bjerre-Parken ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Projektselskab Spolum-Parken ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Rosvang Sol og Vind ApS | Ejerskab gennem | 50–66,66 % |
| Ballerum Energipark ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| K/S Vindpark Blæsbjerg EWE | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| N H Vind 16 ApS | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| Udviklingssel. Biogas Mors A/S | Ejerskab gennem | 33,33–49,99 % |
| K/S Vindpark Blæsbjerg Infrastruktur | Ejerskab gennem | 22,22–44,99 % |
| Elhandelsselskabet af 1. januar 2020 A/S | Ejerskab gennem | 20–24,99 % |
| Biogas Thy A/S | Ejerskab gennem | 15–19,99 % |
| TG Ejendomme ApS | Ejerskab gennem | 11,1–25 % |
| RAH Fiberbredbånd A/S | Ejerskab gennem | 10–14,99 % |
| EJENDOMMEN HAVNEN 31 THISTED ApS | Ejerskab gennem | 5–9,99 % |
| Boa Holding Hanstholm ApS | Ejerskab gennem | 2,5–6,66 % |
| BV Koldby A/S | Ejerskab gennem | 1,66–5 % |
| BV Trappen Thy A/S | Ejerskab gennem | 1,66–5 % |
| FK TRÆEMBALLAGE ApS | Ejerskab gennem | 1,66–5 % |
| Følhøjvej 3 ApS | Ejerskab gennem | 1,66–5 % |
| Hedegaard Nordic A/S | Ejerskab gennem | 1,66–5 % |
| Nuance Skilte ApS | Ejerskab gennem | 1,66–5 % |
| Faster Plaster ApS | Ejerskab gennem | 1,25–3,33 % |
| BOATECH ApS | Ejerskab gennem | 0,62–2,22 % |
| Thy Vækst ApS | Ejerskab gennem | 0,25–1 % |