Core data
Name | Sindico Group A/S |
Address | Strøget 38, 7430, Ikast |
Founded | Dec 20, 2013 |
| 32 / 28 | |
Locations (P-units) | 7View locations |
Website | https://www.sindico.dk/ |
Branch | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Name | Sindico Group A/S |
Address | Strøget 38, 7430, Ikast |
Founded | Dec 20, 2013 |
| 32 / 28 |
Locations (P-units) | 7View locations |
Website | https://www.sindico.dk/ |
Branch | Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010) |
Keep track of Sindico Group A/S
Description
Sindico-koncernen er et mindre konglomerat, hvis aktiviteter spreder sig over engros- & detailhandel med beklædning, marketing, finansiel og strategisk rådgivning. Sindico Textile Group Koncernen har fusioneret Sindico Retail Group A/S og Sindico Wholesale Group A/S for at have en samlet tekstil- division. Det er sket med regnskabsmæssig tilbagevirkende kraft til pr. 1. januar 2025. Sindico Wholesale Group A/S er det forsættende selskab, og er omdøbt til Sindico Textile Group A/S. Årsagen hertil er at få flere synergier ud af vores tekstil division. Vi ser fortsat en retail-division og en wholesale-division i organisationen. Retail-divisionen Koncernens aktiviteter indenfor detailhandel med beklædning ejes igennem selskabet Dansk Group. I 2025 har Retail-divisionens primære aktivitet været at drive detailhandel i Dansk-konceptet; Primært via fysiske detailbutikker samt sekundære e-handelsaktiviteter. Der er i 2025 lukket 1 butik i Dansk-kæden, hvorved der nu er 39 butikker i danske provisionsbyer. Butikkerne køres i dag, og i fremtiden, dels som 100 % ejede butikker og dels som franchisekoncept. Konceptet består i drift af større tøjbutikker med kvalitetsvarer til hele familien, som af type og prisniveau giver alle mulighed for at være med. Dansk er Danmarks billigste landsdækkende tøjkæde. Konceptet ”Dansk – Vi klæ´r familien på” fortsætter som hidtil og udvikler løbende sit koncept til kunderne for at bibeholde samt tiltrække nye kunder. Wholesale-divisionen Koncernens aktiviteter indenfor design, konstruktion og engroshandel med beklædning, herunder logistikaktiviteter forbundet hermed, ejes igennem selskabet Sindico Textile Group A/S. Wholesale-divisionen står bag en række brands, som dels sælges til detailkunder via aktiviteterne i Retail-divisionen, men også via eksterne detailforretninger i ind- og udland. I 2025 valgte Wholesale-divisionen at samle alle dens aktiviteter på et kontor i Vejle. Det har skabt en bedre retning for divisionens brands, herunder bedre oplevelse for vores kunder for at se vores samlede portefølje af brands/sortiment. Det betyder, at vi har flyttet aktiviteter fra Randers, Aarhus, Ikast og Odense til Vejle, herunder er al lager flyttet til vores lagerfaciliteter i Ulfborg. Marketing-divisionen Koncernens aktiviteter indenfor marketing ejes igennem WM Group ApS, som lever af at lave skræddersyede marketingløsninger til sine kunder. WM-subkoncernen har i 2025 beskæftiget medarbejdere i form af både generalister indenfor marketing, men også specialister indenfor blandt andet SEO, social media management, salg via Amazon, optimering af tekster, udarbejdelse af hjemmesider og meget mere. I 2025 har WeMarket oprettet et nyt forretningsområde indenfor AI, hvor de har haft stort succes med at udarbejde skarpe løsninger tilderes nuværende og nye kunder. Finans-divisionen Koncernens aktiviteter indenfor finansiel og strategisk rådgivning ejes af selskabet Pilea Finance & Business A/S. Pilea-subkoncernen, som beskæftiger sig med finansiel, strategisk og økonomisk sparring, vilkårsforhandling, formueoptimering, kapitalfremskaffelse og finansiering, udvikling og M&A transaktioner og pensionsordninger i tæt samarbejde med virksomheder, ejerledere og private. I 2025 har divisionen formået at konsolidere og styrke deres kernedrift. I 2025 har divisionen outsourcet og solgt den administrative del af forretningen, hvor divisionen anser dette som værende det strategiske rigtige for at fokusere endnu mere på kerneforretningen. Tallene fra 2025 viser, at der er et behov for en division som Pilea, hvor det tydeligt kan mærkes, at den uvildige rådgivning fungerer og skaber en stor værdi for kunderne. Pilea har vækstet sin samlede forvaltning markant i 2025 og forvalter et tre- cifret millionbeløb. Moderselskabet Sindico Group A/S Moderselskabets aktivitet består i administrations-, IT- samt holdingvirksomhed for koncernens virksomheder.
Financials
| Reporting period | 2025DKK | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 528,075,000 | |||||
| Operating profit | 18,327,000 | |||||
| Profit before tax | 18,921,000 | |||||
| Net income | 17,980,000 | |||||
| Total assets | 381,312,000 | |||||
| Equity | 99,669,000 | |||||
| Avg. employees | 342 | |||||
2020–2025 Unlock financial history | ||||||
Datapublica Risk Score
What goes into the assessment
Financials
Equity ratio, profitability, and liquidity
Accounts and history
Late filings and previous financial distress
Owners and management
Past bankruptcies and owners’ other companies
Company and connections
Age, industry, and shared addresses or contact details
Standard: Score and risk bandPro: Also a detailed explanation of the factors
Gazelle
Candidate 2027 — one financial year missing
Gross profit must be at least 15,020,001 DKK in the financial year ending Dec 31, 2026.
Børsen Gazelle is Dagbladet Børsen's award. Datapublica is not affiliated with Børsen. Calculated statuses are Datapublica's own analysis of public CVR financial-statement data.
People
| Person | Roles | Titles |
|---|---|---|
| Daniel Høj | Roles Board | TitlesBESTYRELSESMEDLEM |
| Jens Nørskov | Roles Board | TitlesBESTYRELSESMEDLEM |
| Mikkel Hasling Kodbøl Jørgensen | Roles BoardManagement | TitlesBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR |
| Nicolai Nørskov | Roles BoardManagement | TitlesBESTYRELSESMEDLEM • DIREKTØR |
| Peter Jørgen Kodbøl Jørgensen | Roles Board | TitlesFORMAND |
| Simone Nørskov | Roles Board | TitlesBESTYRELSESMEDLEM |
| Thomas Haurum | Roles Board | TitlesBESTYRELSESMEDLEM |
| Kasper Kruse | Roles Management | TitlesADM. DIR. |
Auditor
| Audit firm | Auditor | Role | From |
|---|---|---|---|
| Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | AuditorPeter Mølkjær | RoleStatsautoriseret revisor | FromJun 29, 2026 |
Legal owners
| Owner | Ownership | Voting rights | From |
|---|---|---|---|
| Ownership33.33–49.99 % | Voting rights25 % | FromOct 1, 2026 | |
| Ownership10–14.99 % | Voting rights10 % | FromAug 1, 2020 | |
| Ownership10–14.99 % | Voting rights10 % | FromDec 31, 2021 | |
| Ownership10–14.99 % | Voting rights5 % | FromDec 31, 2021 | |
| Ownership10–14.99 % | Voting rights10 % | FromOct 1, 2026 | |
| Ownership10–14.99 % | Voting rights5 % | FromDec 1, 2017 | |
| Ownership10–14.99 % | Voting rights10 % | FromSep 1, 2017 | |
| Ownership5–9.99 % | Voting rights5 % | FromOct 1, 2026 |
Child companies
| Company | Ownership | Voting rights | From |
|---|---|---|---|
| Ownership100 % | Voting rights100 % | FromDec 31, 2022 | |
| Ownership50–66.66 % | Voting rights50 % | FromMay 31, 2024 | |
| Ownership25–33.32 % | Voting rights50 % | FromAug 1, 2020 | |
| Ownership5–9.99 % | Voting rights0 % | FromApr 23, 2024 |
Ultimate owners
| Name | Ownership through | Calculated ownership |
|---|---|---|
| Nicolai Nørskov | Ownership through | 33.33–49.99 % |
| Jens Nørskov | 12.5–21.65 % | |
| Peter Jørgen Kodbøl Jørgensen | 12.5–21.65 % | |
| Daniel Høj | Ownership through | 10–14.99 % |
| Mikkel Hasling Kodbøl Jørgensen | Ownership through | 10–14.99 % |
| Simone Nørskov | Ownership through | 10–14.99 % |
| Thomas Haurum | Ownership through | 10–14.99 % |
Indirectly owned companies
| Name | Ownership through | Calculated ownership |
|---|---|---|
| Carnét Textile Group A/S | Ownership through | 100 % |
| Dansk Brønderslev ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Brovst ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Fårup ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Grenå ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Group A/S | Ownership through | 100 % |
| Dansk Hammel ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Haslev ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Herning ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Hillerød ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Hjørring ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Holstebro ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Næstved ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Nørresundby ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Nykøbing M ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Skive ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Sønderborg ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Thisted ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Vojens ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Vordingborg ApS | Ownership through | 100 % |
| Komplementarselskabet Gnious ApS | Ownership through | 100 % |
| Marcus Emeritus III ApS | Ownership through | 100 % |
| MARCUS EUROPE A/S | Ownership through | 100 % |
| Marcus Gruppen ApS | Ownership through | 100 % |
| PRE-END ApS | Ownership through | 100 % |
| PreMarc Holdings ApS | Ownership through | 100 % |
| Sindico Logistic ApS | Ownership through | 100 % |
| Dansk Grindsted ApS | Ownership through | 66.67–89.99 % |
| Dansk Helsingør ApS | Ownership through | 66.67–89.99 % |
| Dansk Nykøbing F ApS | Ownership through | 66.67–89.99 % |
| Norr A/S | Ownership through | 66.67–89.99 % |
| Norr Retail A/S | Ownership through | 66.67–89.99 % |
| Dansk Esbjerg ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Frederikshavn ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Glamsbjerg ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Haderslev ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Holbæk ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Horsens ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Ikast ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Langeskov ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Nakskov ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Ribe ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Ringkøbing ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Rødekro ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Rønne ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Rudkøbing ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Slagelse ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk St. Merløse ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Tarm ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Tønder ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Vejle ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Dansk Viborg ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| DK Agency ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Solo ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| WeMarket A/S | Ownership through | 50–66.66 % |
| WeMarket Direct ApS | Ownership through | 50–66.66 % |
| Pilea Estate A/S | 27.5–39.98 % | |
| Pilea Financial Advisory ApS | 27.5–39.98 % | |
| Pilea Savings ApS | 27.5–39.98 % | |
| Aarhus Midtby Ejendomme ApS | Ownership through | 25–33.32 % |
| NoMilk ApS | Ownership through | 25–44.44 % |
| Ejendomsselskabet Bronzealdervej Holding ApS | Ownership through | 12.5–22.22 % |
| EJENDOMSSELSKABET STRANDPROMENADEN HORSENS HOLDING APS | Ownership through | 12.5–22.22 % |
| Makholm ApS | Ownership through | 12.5–22.22 % |
| Ejendomsselskabet Møgelparken ApS | Ownership through | 8.33–16.66 % |
| Ejendomsselskabet Randersvej 36 ApS | Ownership through | 6.25–11.11 % |
| Ejendomsselskabet Strandpromenaden ApS | Ownership through | 5–8.33 % |
| Ejendomsselskabet Kildeagervej 136-144 ApS | Ownership through | 3.75–6.67 % |
| Skolegade Ejendomme ApS | Ownership through | 3.75–6.67 % |
| Bytoften 1, 1. Etape ApS | Ownership through | 2.5–5 % |
| Ejd.selskabet Godthåbsvej 3A ApS | Ownership through | 2.5–5 % |
| Ejendomsselskabet Anelystparken Holding ApS | Ownership through | 2.5–5 % |
| Ejendomsselskabet Krohaven ApS | Ownership through | 2.5–5 % |
| Ejendomsselskabet Ravnsborg Holding ApS | Ownership through | 2.5–5 % |
| Ejendomsselskabet Sjølund Holding ApS | Ownership through | 2.5–5 % |
| Erhvervspark Hedensted ApS | Ownership through | 2.5–5 % |
| Mads Clausens Vej 1 Holding ApS | Ownership through | 2.5–5 % |
| Pilea Finance & Business A/S | Ownership through | 2.5–6.66 % |